Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Czy aby na pewno?

Wielu ludzi zwykło powtarzać ten mit. Większość z nas słyszała go choćby w telewizji, czy od znajomego. Czy na pewno śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia? Można by długo polemizować na te temat. Jedno jest jednak pewne – powstanie tego stwierdzenia miało wyłącznie charakter marketingowy!

Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia – skąd pochodzi hasło?

źródło: pixabay.com
rodzinne śniadanie, źródło: pixabay.com

Okazuje się, że twórcami tego stwierdzenia są ludzie odpowiedzialni za kampanię reklamową znanej marki płatków śniadaniowych. Rzecz miała miejsce w latach sześćdziesiątych w USA, kiedy wprowadzono nowy kukurydziany produkt na rynek. Aby stworzyć idylliczny wizerunek marki, płatki prezentowano w rodzinnej atmosferze przy obrazkach ludzi spożywających śniadanie.

Marketingowe śniadanie

Aby zapewnić sobie stałą sprzedaż i przyzwyczaić ludzi do regularnego kupowania płatków, mówiono (może ówcześnie nawet z pełnym przekonaniem), że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jak wiadomo z działań PR-owych polityków i marketingu, wystarczająco długo powtarzane kłamstwo lub fikcyjne stwierdzenie, wchodzi do powszechnego użytku jako prawda objawiona. Tak było i w przypadku śniadania.

Chodziło oczywiście o zwykłą sprzedaż płatków. Działania marketingowców były jednak tak bardzo skuteczne, że po pięćdziesięciu latach mamy ogólnoświatowy, dobrze funkcjonujący mit.

Kiedy jeść pierwszy posiłek w ciągu dnia?

źródło: pixabay.com
kawa i dobry humor, źródło: pixabay.com

Choć wiadomo nie od dziś, że omawiane tu hasło reklamowe jest mitem bez podparcia w badaniach naukowych, to określenie odpowiedniej pory na pierwszy posiłek nie jest już takie jednoznaczne. Jest wiele opinii i poglądów na ten temat. Najczęstszym i chyba najbardziej prawidłowym jest jedzenie w momencie, kiedy poczujemy pierwszy głód w ciągu dnia.

Jedzenie śniadania na siłę po porannej pobudce nie ma większego sensu. Nasze ciała, metabolizm i trawienie, „budzi się” zwykle godzinę do dwóch po obudzeniu się naszych mózgów. Oczywiście nie chodzi tu o dosłowne budzenie się, ale o pewien czas potrzebny na rozruch i osiągnięcie pełnej wydajności.

Ile posiłków dziennie?

Zaleca się bardzo niewielką ilość jedzenia na krótko po obudzeniu się. Właściwe śniadanie dobrze jest spożywać, kiedy nasz żołądek o nie się upomni i – dodatkowo – nie powinien być to posiłek obfity. Dietetycy zalecają jedzenie co najmniej pięciu nieobfitych posiłków w ciągu dnia niż dwóch lub trzech bardzo sycących.

Naszym zdaniem wszystko zależy od zdrowego rozsądku i tego, jak nam jest wygodnie. Zmuszanie się do jedzenia wcześnie rano tylko dlatego, że ktoś wmawia nam, iż śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie ma większego sensu i na pewno nie jest zdrowe! Głodzenie się do popołudnia, również mija się z celem. Najlepiej czuć się komfortowo z samym sobą i nie ulegać presji społeczeństwa!

GK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *