Jak przygotować motocykl do sezonu zimowego?

Zima jest okresem, kiedy zarówno czynniki pogodowe jak i niskie temperatury nie sprzyjają obecności motocyklistów na drogach. Jest to jednak doskonały moment, by zadbać o swój jednoślad. Dzięki temu możliwe będzie wyjechanie na trasę z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. O co należy zadbać?

Jak zadbać o stan ogumienia motocykla?

Jazda motocyklem po śniegu? Zadbaj o ogumienie!
Jazda motocyklem po śniegu? Zadbaj o ogumienie!

W pierwszej kolejności powinno sprawdzić się zarówno ciśnienie, jak i stan opon. Przez długi okres stania może okazać się, że powietrze uszło z kół przez delikatne, niewidziane wcześniej uszkodzenia. Dodatkowo sprawdzenie stanu bieżnika upewni nas, że opony wciąż są zdatne do użytkowania. W przeciwnym wypadku okres zimowy jest właściwym momentem na zakup oraz montaż nowego ogumienia. Dzieje się tak z dwóch względów:

Pierwszym z nich są niższe w tym okresie ceny opon motocyklowych, a drugim – dużo mniejsze kolejki do wszelkiego rodzaju stacji, gdzie możemy je zamontować!

Czy warto naładować akumulator motocyklowy?

Masz motor? Nie zapomnij wyjąć akumulatora na zimę!
Masz motor? Nie zapomnij wyjąć akumulatora na zimę!

Niskie temperatury oraz długi czas bez użytkowania sprzyjają rozładowywaniu się akumulatora. Można tego uniknąć, wymontowując go i na okres zimowy trzymając w ciepłym miejscu. Jeśli jednak się o to nie zadbało, dobrym rozwiązaniem będzie naładowanie naszej baterii. Bez tego zdarzyć się może, że akumulator będzie niedoładowany. Również w takim przypadku zalecane jest naładowanie go do pełna, ponieważ niskie napięcie na akumulatorze nie sprzyja jego żywotności.

Płyny motocykla – co warto sprawdzić?

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować motocykl do sezonu zimowego, to kolejne na liście rzeczy do sprawdzenia będą płyny. Na samym początku należy sprawdzić poziom oleju, zarówno w komorze silnika, jak i (jeśli jest możliwość) skrzyni biegów. Zalecane jest również skontrolowanie, ile kilometrów przejechało się już na tym oleju. Możliwe, że konieczna będzie jego wymiana. Pamiętać należy, że w jednośladach wyposażonych w wał Kardana również powinniśmy regularnie wymieniać olej w tym wale. Po skontrolowaniu stanu oleju można poszukać ewentualnych wycieków z układu hamulcowego, układu chłodniczego oraz samej komory silnika.

Zajmij się hamulcami!

Tarcze hamulcowe to kolejny z punktów do odhaczenia podczas przygotowywania motocykla do sezonu zimowego. Ze względu na konieczność poświęcenia często kilkunastu godzin na ich kompleksową wymianę, najlepiej jest zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem intensywnej jazdy.

Sprawdź łańcuch w motocyklu!

Nie będzie to dotyczyło wszystkich jednośladów, ponieważ niektóre z nich są napędzane paskiem, bądź wałem kardana. Jednak w przypadku, kiedy nasz motocykl jest wyposażony w łańcuch, należy dokładnie sprawdzić zarówno jego naciąg jak i kondycję. Konieczne może być również nasmarowanie łańcucha.

Jak przygotować motocykl do jazdy zimą – podsumowanie

Po wykonaniu wszystkich tych czynności, podczas pierwszej jazdy w nowym sezonie absolutnie nic nie powinno nas zaskoczyć. Warto po jej odbyciu dokładnie umyć maszynę, ponieważ jeśli wyjeżdżamy na drogę świeżo po ostatnich przymrozkach, w błocie wciąż może być dużo soli, która w bardzo silnym stopniu przyśpiesza korozję. Nie warto również wyciskać z maszyny siódmych potów, trzeba pamiętać, ze pomimo dokładnych oględzin, zawsze pewien z podzespołów może nie działać w pełni poprawnie, co udowodni dopiero jazda próbna.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *