Jak rzucić palenie?

Prawie cztery osoby na dziesięć w Polsce pali papierosy, co niewątpliwie jest powodem do niepokoju. Nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka i przyczynia się do rozwoju wielu chorób, co jest znanym powszechnie faktem. Wiele osób, które są pod wpływem tego szkodliwego nałogu i szukają zmiany, zastanawia się jak rzucić palenie…

Dlaczego warto rzucić palenie?

Zanim wyjaśnimy, jak rzucić palenie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem, warto wspomnieć o dużych benefitach zdrowotnych, jakie czekają tych, którzy zdecydują się na ten krok. Oto kilka konkretnych argumentów przemawiających za rzuceniem palenia.

Rzucenie palenia zwiększa długość życia! Z powodu kompulsywnego palenia co roku przedwcześnie umiera około niemal 100 tys. Polaków. Według różnych badań, wieloletni palacze mają o 10 do 20 lat krótsze życie niż osoby niezwiązane z tego typu używkami. Korzystne dla bliskich i biernych palaczy narażonych na dym papierosowy jest również całkowite wyeliminowanie go ze swojego życia. Rzucenie palenia rozszerza oskrzela, zwiększa pojemność płuc, poprawia poziom energii, ułatwia oddychanie i eliminuje problemy ze świszczącym oddechem i kaszlem. Zaprzestanie palenia poprawia krążenie krwi i funkcje reprodukcyjne. Smak i aromat jest mocniejszy bez suplementacji nikotyną. Ryzyko zawału serca zmniejsza się o połowę po roku od zaprzestania palenia.

Istnieje wiele innych korzyści z rzucenia palenia, takich jak niższe ryzyko cukrzycy, czystszy oddech, lepsza skóra i zdrowszy koloryt oraz eliminacja nieprzyjemnego zapachu związanego z paleniem.

Jak rzucić palenie?

Rzucając palenie należy poczekać na pojawienie się tzw. objawów odstawienia, które mogą objawiać się m.in. zaparcia. Rozdrażnienie, ból głowy, zwiększony apetyt, nadmierne pocenie się, ślinotok, kaszel (flegma) – to najczęstsze symptomy odstawienia. Pozbawienie organizmu nikotyny jest dla niego dużym szokiem, gdyż otrzymuje oczekiwanej ilości nikotyny. Głód nikotynowy jest tak wyniszczający, że wiele osób chce ponownie zapalić. Na szczęście po kilku lub kilkunastu dniach opisane powyżej objawy stają się mniej nasilone. Ponieważ papierosy są tak uzależniające, wielu palaczy nie jest w stanie wygrać walki z nałogiem. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować nowych metod.

Jak rzucić palenie, aby do niego nie wrócić?

Skuteczne sposoby na rzucenie palenia to m.in. pozbycie się papierośnic, zapalniczek, zapałek i popielniczek. Dobrym punktem wyjścia jest pozbycie się wszystkich parafernali związanych z nałogiem palenia. Aby całkowicie pozbyć się zapachu papierosów, należy wyprać ubrania, wyczyścić elementy wykończenia samochodu, które są przesiąknięte przez zapach nikotyny i przewietrzyć mieszkanie.

Powiedz ludziom, że zamierzasz zrezygnować z nałogu nikotynowego!

Możesz chcieć powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o swojej decyzji o rzuceniu palenia. Występują tu czynniki psychologiczne. Mówienie im otwarcie działa motywująco i sprawia, że chcą, abyś dotrzymał słowa, bo wierzą, że jesteś osobą godną zaufania i masz silną osobowość.

Świadomość, wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich są bardzo ważne, ale unikaj też innych palaczy. Podczas odwyku warto unikać osób, które są kompulsywnymi palaczami, aby nie narażać się na niepotrzebne pokusy i utrzymać motywację na wysokim poziomie. Najlepiej unikać chodzenia do miejsc, gdzie jest dużo osób palących.

Poradnia rzucania palenia – co to takiego?

Jeśli nie możesz samodzielnie rzucić, poszukaj profesjonalnej pomocy (lekarz, psycholog czy terapeuta uzależnień). Tabletki, plastry i guma są częścią nikotynowej terapii zastępczej i często ułatwiają utrzymanie trzeźwości. Można też zadzwonić do Telefonu Zaufania dla Palących pod numerem +48 801 108 108 po wsparcie i porady mogące pomóc w rzuceniu palenia.

Jak rzucić palenie, gdy chce mi się bardzo palić?

W takim przypadku można włożyć do ust słomkę lub wykałaczkę albo jeść zdrowe przekąski, takie jak pestki dyni czy słonecznika. Niektórzy palacze biorą do ręki długopis lub ołówek, aby w razie potrzeby rozładować stres.

Jak rzucić palenie, aby nie przytyć?

Większość osób próbujących rzucić palenie martwi się dramatycznym przyrostem wagi (zwłaszcza kobiety). Przyrost masy ciała dotyczy wielu byłych palaczy, którzy statystycznie zyskują około 2 kilogramów masy ciała w pierwszym roku po rzuceniu palenia. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Współpracuj z dietetykiem, aby zaplanować swoje posiłki i zarządzać swoją wagą w sposób zrównoważony (najlepiej jedząc cztery do pięciu posiłków o ustalonych porach).

Nie zapominaj też o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Włączenie ćwiczeń do codziennej rutyny może również pomóc w zapobieganiu znacznemu przyrostowi masy ciała. Zacznij od spaceru o długości co najmniej 30 minut. Nie ma magicznego i łatwego sposobu na rzucenie palenia, gdyż ważną rolę odgrywa nastawienie i wewnętrzna motywacja.

Podsumowanie

Choroby związane z tytoniem to m.in. astma, miażdżyca, nadciśnienie, rak płuc i POChP, ale jeśli chcesz ich uniknąć i zachować sprawność i zdrowie, musisz rzucić palenie. Nigdy nie jest za późno, by pozbyć się tego niezwykle szkodliwego nawyku. Najnowocześniejsze Centrum Medyczne Synesas oferuje teraz bezpłatne specjalistyczne konsultacje medyczne dla pacjentów, u których zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), aby pomóc im poznać nowe możliwości leczenia i zwiększyć szanse na poprawę stanu zdrowia.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *