Jak oszczędzać prąd? Jak obniżyć rachunki za prąd?

Inteligentne zarządzanie energią jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Na początku może być to trudne, ale wystarczy nabrać odpowiednich nawyków. Wybierz z kilku metod, z których jedna może być dla Ciebie najłatwiejsza do wdrożenia!

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Niektórzy eksperci twierdzą, że wyrobienie nowego nawyku może zająć nawet miesiąc. Wybierz więc z poniższych przykładów najbardziej atrakcyjną metodę i wdrażaj ją konsekwentnie przez co najmniej miesiąc.

Jak oszczędzić prąd? Wybierz światło słoneczne!

Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest oczywiście maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Zorganizuj pomieszczenia w swoim domu tak, aby jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Pozbądź się zasłon, które blokują światło, a zamiast tego zdecyduj się na choćby tanie rolety rzymskie, które pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Przejrzyj również projekt wnętrza. Jeśli pracujesz na komputerze w domu, ustaw biurko w pobliżu okna. Zapewni to dopływ światła do miejsca, przy którym spędzasz najwięcej czasu.

Postaraj się też pracować bardziej systematycznie. Wszystko, co wymaga światła, powinno być wykonywane we wczesnych godzinach porannych, kiedy można skorzystać z naturalnego światła.

Jak oszczędzać prąd? Wyłączaj światło!

Wiele osób zapomina o prostym nawyku, który może pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Niestety, często zapominamy o zgaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie ma członków rodziny. Dlatego postaraj się pozbyć tego nawyku. Jeśli mieszkasz z kimś, warto wprowadzić w mieszkaniu wspólne zasady. Powiedz innym domownikom, że dobrze jest oszczędzać energię elektryczną w domu i że zależy Ci na ich współpracy w wyłączaniu światła.

Zainwestuj w żarówki LED.

Trzecim sposobem na oszczędzanie prądu jest wymiana żarówek na takie, które zużywają mniej energii. Żarówki energooszczędne są nieco droższe od zwykłych żarówek, ale w rzeczywistości są znacznie lepsze, ponieważ zużywają mniej prądu. Jeśli chcesz podjąć ten krok, zacznij od zidentyfikowania, jakie żarówki masz już w swoim domu. Określić, czy wszystkie wymagają wymiany. Inwestycja może być większa, ale nie martw się, możesz iść krok po kroku. Zacznij wymieniać żarówki w miejscach, które są najczęściej oświetlane.

Jak oszczędzać energię podczas gotowania?

Osoby, które w swojej kuchni używają kuchenek elektrycznych lub płyt indukcyjnych, również mogą oszczędzać energię. Czy wiesz, że używanie pokrywki może skrócić czas gotowania i zużycie energii elektrycznej? Jeśli chcesz być przyjazny dla środowiska i oszczędzać pieniądze, zaleca się posiadanie pokrywy dla każdego rodzaju naczynia.

Mała, czerwona dioda…

Czy wiesz, że nieużywane urządzenia nawet podczas spoczynku zużywają energię elektryczną? Dlatego wyłączanie nieużywanych urządzeń to dobry pomysł na oszczędzanie prądu. Unikaj korzystania z trybu czuwania. Choć uruchomienie konsoli do gier czy laptopa w kilka sekund jest bardzo wygodne, to całkowite wyłączenie urządzenia daje korzyści ekonomiczne kosztem chwilowej niedogodności. Pamiętaj też, że małe diody w radiach, telewizorach, komputerach i innych sprzętach domowego użytku podłączonych do sieci, również marnują energię elektryczną i rocznie mogą podwoić Twoje rachunki!

Jak oszczędzać prąd? Ogrzewaj z głową!

Poniższy patent dotyczy szczególnie tych, którzy ogrzewają dom grzejnikami elektrycznymi. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, możesz obniżyć rachunek za prąd, ustawiając niższą temperaturę w pomieszczeniu (patrz Praktyczne porady dotyczące ogrzewania). (Ogrzewanie domu – przegląd techniczny). Jeśli masz piec na zimę, regularnie noś ciepłe ubrania, zamiast grzać w nieskończoność. Spędź wieczór pod kołdrą z dobrą książką i gorącym kubkiem herbaty.

Właściwie używaj sprzętów!

Innym sposobem na oszczędzanie energii jest właściwe korzystanie z urządzeń. Zaczyna się to już na etapie wyboru urządzeń do naszego domu: jeśli jesteśmy dwuosobowym gospodarstwem domowym i nie planujemy powiększenia rodziny o kolejnych członków, nie musimy kupować dużej pralki czy zmywarki.

Jednak jest też odwrotnie: jeśli masz sześcioosobową rodzinę, mała 45-litrowa zmywarka wypełni się całkowicie po jednym posiłku! Jeśli masz już tego typu urządzenie, upewnij się, że korzystasz z nich właściwie. Nie włączaj zmywarki, gdy jej przestrzeń nie jest zapełniona całkowicie. To samo dotyczy pralki: zbierz ubrania wszystkich członków rodziny, aby uniknąć uruchomienia pralki na połowie pojemności.

Etykieta energetyczna

Przy wyborze urządzeń AGD warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Kupowanie energooszczędnych urządzeń pozwoli zmniejszyć zużycie energii i obniżyć rachunki za prąd.

Mamy nadzieję, że wskazane przez nas metody pomogą Ci skutecznie oszczędzać energię elektryczną. Zmiana nawyków w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej nie jest łatwym zadaniem, ale warto. Postępując w ten sposób, możesz zmniejszyć swoje rachunki o kilkaset złotych rocznie.

MT

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *