Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej!

Zastanawiasz się, dokąd pojechać na wakacje i szukasz ciekawych, nietuzinkowych miejsc? Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej może dostarczyć niezapomnianych wrażeń!

Gdzie na wakacje? Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa!

Lokomotywa parowa, parowóz, zdjęcie: noalejakto.pl
Lokomotywa parowa, parowóz, zdjęcie: noalejakto.pl

Oczywistymi miejscami do zwiedzania – niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy – są stare budowle, plaże, kościoły, starówki i muzea. Te ostanie kojarzą się raczej z dziełami sztuki lub skansenami. Mniej oczywistym miejscem jest stara lokomotywownia z prawdziwymi, zabytkowymi lokomotywami. Takie właśnie miejsce znaleźliśmy na Dolnym Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Jest to malowniczo położona, niewielka miejscowość. Można by powiedzieć, iż leży ona między Wrocławiem a Wałbrzychem (bliżej tego drugiego!). W tej miejscowości znajduje się niepozorne z zewnątrz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej – co można zobaczyć?

Aby dostać się do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, należy odbić w małą uliczkę (GPS prowadzi doskonale), zaparkować auto i przejść przez tory (uwaga! ciągle czynne!). Tam za 20 zł otworzył się przed nami świat starych lokomotyw, parowozów i innych, pomniejszych ciekawostek. Okazało się też, że w cenie biletu jest też przewodnik.

Muzeum w Jaworzynie Śląskiej to również świetny przewodnik!

Lokomotywa elektryczna, źródło: noalejakto.pl
Lokomotywa elektryczna, źródło: noalejakto.pl

Niepozorny mężczyzna w firmowej koszulce i czapce kolejarza zaczął nas oprowadzać. Okazało się w trakcie wycieczki, że wie na temat parowozów i elektrowozów chyba wszystko. Umiał odpowiedzieć na każde pytanie, a ciekawostkami sypał jakby z rękawa. Okazało się, że Muzeum posiada jeden z kilku ostatnich, czynnych parowozów w Polsce. Niestety nie było nam dane się nim przejechać, ponieważ został wynajęty do filmu (niemiecka produkcja pt. „Dezerter”) i grał tam niemiecką lokomotywę z czasów drugiej wojny światowej. Widzieliśmy jak został wystylizowany, ale był aktualnie w remoncie…

Normalnie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej dysponuje nawet trasą parowozową oraz barem/restauracją ulokowanym w kolejowym wagonie. Oprócz tego na zewnątrz drugie tyle starych lokomotyw parowych, obrotnica i inne ciekawostki. Podczas zwiedzania zobaczymy też różne interesujące i związane z branżą pomieszczenia, w których czas (okres PRL) dosłownie zatrzymał się.

Polecamy serdecznie! Wskazówki dojazdu:

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *