O. Tadeusz Rydzyk – kim jest redemptorysta z Torunia?

Ojciec Rydzyk dla jednych jest ucieleśnieniem biblijnego, dobrego Samarytanina lub anioła niosącego ludzkości samo dobro i oświecenie. Dla innych jest jedynie „panem w sutannie”, który notorycznie prosi o pieniądze i miesza się w politykę. Jedno jest pewne: publicznie występuje jako część wpływowego kleru, szef Radia Maryja i założyciel Telewizji „Trwam”, a do tego fundacji, szkoły i wielu innych ciekawych przedsięwzięć. Kim jest tak naprawdę?

Ojciec Rydzyk – początki

Ojciec Rydzyk, Maryja, Toruń
Ojciec Rydzyk, Maryja, Toruń

Urodził się w Polsce, w Olkuszu. Miało to miejsce w roku zakończenia Drugiej Wojny światowej. Dokładnie 4 miesiące bez jednego dnia przed tym wydarzeniem, bo właśnie 3 maja 1945 roku na świat przyszedł Tadeusz Rydzyk. Chłopczyk – jeszcze nie ojciec, dziecko jak każde inne. Co zatem sprawiło, że stał się ojcem Rydzykiem lub księdzem Rydzykiem, jednym z najbardziej wpływowych Polaków XXI wieku? I to niezależnie od tego, czy mamy na myśli wpływy finansowe, polityczne, czy medialne?

Nazwisko „Rydzyk” jest po zamordowanym ojcu!

Okazuje się, iż prawdopodobnie nazwisko wziął o. Rydzyk po zamordowanym przez Niemców (II Wojna Światowa – przyp. red.) mężu swojej matki, lecz jest synem jej i jej kochanka – Bronisława Kordaszewskiego. Z racji tego, iż mąż pani Rydzyk został zamordowany już w 1941 roku, to bardziej pasowałoby tu stwierdzenie, iż miała partnera lub konkubenta, bo powszechnie używany „kochanek” sugeruje zdradę. A tej nie było, choć o ślubie wdowy po Franciszku Rydzyku też niczego nie wiemy. Co więcej pojawiają się pogłoski, iż Franciszek wiedząc, że nie przeżyje nakazał Kordaszewskiem zaopiekowanie się rodziną – żoną i jeszcze wtedy czwórką dzieci. Kordaszewski miał bardzo dobrą opinię w Olkuszu i uchodził za dobrego człowieka, zatem można przypuszczać, że zaopiekował się panią Rydzyk po ucieczce z obozu jenieckiego, gdzie wcześniej został zamknięty razem z Franciszkiem. Po tym jak Bronisław Kordaszewski zaopiekował się rodziną Rydzyków, narodził się Tadeusz. Tu wszystko do siebie idealnie pasuje, a historia wydaje się być nawet wzruszająca!

Mały Tadeusz Rydzyk mieszkał przez pierwsze lata dzieciństwa – trudne, powojenne czasy – w Olkuszu. Nie mamy na ten temat bardziej dokładnych informacji, ale z całą pewnością możemy stwierdzić, iż jego życie nie ociekało pieniędzmi i kosztownościami. Nikomu się w tych latach nie przelewało, a tu raczej skłaniamy się w stronę ubóstwa niż zamożnego dzieciństwa! Ten argument podpiera fakt, iż cała rodzina mieszkała w okolicy fabryki naczyń emaliowanych. Tadeusz Rydzyk ma czwórkę rodzeństwa, a wyżywienie tak licznej rodziny nie było w czasach powojennych zbyt proste.

Co studiował Tadeusz Rydzyk?

Tu jest o czym opowiadać! Naukę rozpoczął o. Rydzyk w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Dalsze jego losy naukowe to wydział teologii biblijnej na Akademii Teologii Biblijnej w Warszawie.

Nauka w Seminarium i Akademii Teologii Biblijnej zaowocowały przyjęciem przez Tadeusza Rydzyka święceń kapłańskich (20 czerwca 1971 r.) i złożeniem ślubów zakonnych (1 lutego 1971 r.). Jak to młody ksiądz jego praca jako duchownego obejmowała nauczanie religii w szkołach i tzw. duszpasterstwo akademickie. Jako katecheta pracował w miastach takich jak Kraków, Toruń i Szczecinek. Dalsze losy księdza Rydzyka, to podróże.

Podróże o. Rydzyka

Nie jest istotne dokąd jeździł ks. Rydzyk, bo mógł przecież pojechać gdziekolwiek, ale ważne jest co tam robił i czego się nauczył. On sam niewiele z tych lat ujawnia, a informacje na ten temat trzeba układać ze strzępków wypowiedzi różnych ludzi. Jedno jest pewne w latach 1986-91 Tadeusz Rydzyk przebywał w większości poza granicami Polski.

Pierwszy jego wyjazd w 1986 roku to Włochy. Nie wiele wiadomo na ten temat. Nie mamy informacji o tym, jaki był cel podróży, dokładnie gdzie przebywał o. Rydzyk i dlaczego po roku wrócił. Prawdopodobnie chodzi tu o zwyczajną posługę kapłańską.

Rydzyk pracował w Radio Maryja w Niemczech!

Ciekawie robi się dopiero wtedy, gdy prześledzimy kolejne wyjazdy zagraniczne ks. Tadeusza. Wyjazd do RFN (Republika Federalna Niemiec) w latach 1987-91 to praca ks. Rydzyka w roli kapelana w klasztorze kobiecym w Oberstaufen. To tam właśnie nauczył się „Redemptorysta z Torunia” jak prowadzić rozgłośnię radiową i jaką może mieć ona siłę. Nawiązał o. Rydzyk współpracę z lokalnym Radio Maryja International w Balderschwang w diecezji augsburskiej. Poznał tam tajniki prowadzenia audycji, nauczył się sporo o niezbędnej, najnowszej – jak na tamte czasy – technologii i odczuł na własnej skórze, dlaczego media nazywane są czwartą władzą.

Działaność o. Rydzyka po 1991 r.

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie wrócił do kraju jako „syn marnotrawny”. Wręcz przeciwnie: przyjechał bogatszy o bagaż wiedzy i doświadczeń, które niebawem zamierzał wykorzystać do szczytnych – jak się wydawało – celów!

W 1991 r. zamieszkał ks. Rydzyk w toruńskim klasztorze Redemptorystów i jeszcze w tym samym roku otworzył pierwsze swoje dzieło: Radio Maryja. Początkowo była to niewielka rozgłośnia, która dość szybko zyskała sobie ogólnopolski zasięg i rzeszę stałych słuchaczy. Już w roku 1993 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie satelitarne poprzez Eutelsat II.

Ojciec Rydzyk znany jest też jako założyciel TvTrwam. Była to jakby naturalna konsekwencja działalności Radia Maryja. Telewizja Trwam uzyskała pozwolenie do nadawania (koncesję) w 2003 r. i od tamtej pory można ją oglądać w kraju i zagranicą (USA, Kanada). TvTrwam zarządzana jest przez fundację Lux Veritas, której założycielem i prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Kontrowersje wokół Tadeusza Rydzyka

Z roku na rok Tadeusz Rydzyk staje się coraz bardziej wpływowym człowiekiem. Nie jest już tylko osobą duchowną, ale biznesmenem. Znany jest również z angażowania się w politykę poprzez głoszenie dość jednostronnie ukierunkowanych wypowiedzi.

Wszystko zaczęło się w czasach, kiedy sporą część władzy w kraju obejmowała Liga Polskich Rodzin (LPR) w koalicji z PiS i Samoobroną. Prezesem partii LPR był wówczas Roman Giertych. Wszystkie te ugrupowania deklarowały się jako chrześcijańskie, więc na antenie Radia Maryja zyskały liczne głosy poparcia! Politycy szybko zwęszyli pismo nosem i uciekając się do chrześcijańskich wartości, walczyli o względy Rydzyka.

O tym jednak będziemy pisać w kolejnych artykułach, jeśli wyrazicie Państwo zainteresowanie tematem. Jedno jest pewne: o. Tadeusz Rydzyk to postać nietuzinkowa i kontrowersyjna, która dodatkowo budzi wiele wartych opisywania emocji…

BN

Obserwuj i podziel się:

3 komentarze

  1. RADIO MARYJA słucham codziennie.Modlitwy są bardzo ważne dla mnie. To RADIO i TV TRWAM musi byc na zawsze…POLSKA MUSI BYĆ POLSKĄ!! RADIO MARYJA to POLSKOŚĆ!! TRWAJMY w tym!!

  2. wiem kim jwst ZAKON REDEMPTORYSTÓW..! To najciekawszy i najwierniejszy przyjaciel POLSKI i POLAKÓW!Tego nie wiesz ale warto wiedzieć jak wartościowy to Człowiek!! O.Tadeusz Rydzyk nie wrócił do kraju jako „syn marnotrawny”. Wręcz przeciwnie: przyjechał bogatszy o bagaż wiedzy i doświadczeń, które niebawem zamierzał wykorzystać do szczytnych – jak się wydawało – celów! W 1991 r. zamieszkał ks. Rydzyk w toruńskim klasztorze Redemptorystów i jeszcze w tym samym roku otworzył I-wsze swoje dzieło: Radio Maryja. Początkowo była to niewielka rozgłośnia, która dość szybko zyskała sobie ogólnopolski zasięg i rzeszę stałych słuchaczy. Już w roku 1993 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie satelitarne poprzez Eutelsat II….Wszystko zaczęło się w czasach, kiedy sporą część władzy w kraju obejmowała Liga Polskich Rodzin (LPR) w koalicji z PiS i Samoobroną. Prezesem partii LPR był wówczas Roman Giertych. Wszystkie te ugrupowania deklarowały się jako chrześcijańskie , więc na antenie Radia Maryja zyskały liczne głosy poparcia! Politycy szybko zwęszyli pismo nosem i uciekając się do chrześcijańskich wartości, walczyli o względy Rydzyka.
    Ojciec Rydzyk znany jest też jako założyciel TvTrwam. Była to jakby naturalna konsekwencja działalności Radia Maryja. Telewizja Trwam uzyskała pozwolenie do nadawania (koncesję) w 2003 r. i od tamtej pory można ją oglądać w kraju i zagranicą (USA, Kanada). TvTrwam zarządzana jest przez fundację Lux Veritas, której założycielem i prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *