Powiesili się, aby zaprotestować! Wariactwo czy słuszne działanie?

Pisaliśmy już wielokrotnie o widmie wymierania gatunków (w tym ludzkiego) z powodu zmian klimatycznych. Alarmowaliśmy nie raz, że nasza planeta może niebawem zmienić się z przyjaznego dla człowieka domu w piekło klimatyczne. Zdają sobie sprawę z tego również studenci z Niemiec, którzy poprzez powieszenie się przed sklepem firmy Apple starali się zwrócić uwagę świata na problemy klimatyczne, z jakimi aktualnie boryka się świat…

Powiesili się, by zaprotestować – uliczny performance w Niemczech

Na wstępie konieczne sprostowanie: nie chodzi tu o samobójstwo, ale uliczny performance, czyli przedstawienie, które ma szokować i zmuszać przypadkowych ludzi do myślenia. Przy tym wszystkim całość powinna jednak wyglądać realistycznie, co chyba się studentom udało.

https://www.instagram.com/p/BzvXBMmHi6i/?utm_source=ig_embed

W oświadczeniu przesłanym przez wykonawców do znanego tytułu UNLAID można przeczytać, co następuje:

Stoimy z sznurem wokół naszych szyj na topiących się bryłach lodu. Z tą metaforą chcemy wyjaśnić niszczycielskie konsekwencje zbyt szybko topniejących czap polarnych, ponieważ nie należy lekceważyć tempa zmian klimatycznych. Co roku około 300 000 ludzi na całym świecie umiera z powodu skutków globalnego ocieplenia. Liczba ta wzrasta wraz ze wzrostem poziomu morza. Fale upałów i susze wysuszają ziemię, pożary lasów niszczą florę i faunę. Nawet w Niemczech woda pitna może stać się rzadkością. A przyczyn zmian klimatycznych jest znacznie więcej…

Wykonawcy performanc’u w centrum Kolonii.

Co działo się w Kolonii?

Przed sklepem firmowym Apple, w niemieckim mieście Kolonii, stanął trzyosobowy stryczek. Pod szubienicą zawisły trzy pętle, które założy sobie na szyję trzy osoby stojące na topniejących bryłach lodu. Była to dwójka studentów Ekosign Akademie w Kolonii wraz z ich mentorem: Anne Sikora, Sophia Regner oraz Thomas Zika – wykładowca uczelni.

Oczywiście podjęto wszelkie, możliwe próby zabezpieczenia pokazu tak, aby nie stała się nikomu krzywda. Buty miały specjalne podkładki zapobiegające poślizgnięciu się, a stryczki były zawiązane tak, aby nie zacisnęły się na szyi. Do tego artyści byli pod stałą opieką psychologa i lekarza.

Czy performance zmieni klimat?

Z pewnością jedna akacja nagłaśniająca tragiczny stan klimatu na świecie nie zmieni niczego, ale będzie jedną z wielu potrzebnych cegiełek w budowli zwanej „ogólną świadomością”. Zmiany klimatyczne następują – to pewne! Nie zauważamy ich jednak z dnia na dzień i zwykle też nie rozumiemy ich wcale. Ludzie słysząc „ocieplenie klimatu” twierdzą, że to bujda na resorach, bo przecież w lipcu 2019 roku było 12 stopni Celsjusza w biały dzień! A to właśnie sedno sprawy.

Wahania temperatur jak na polski klimat są ogromne i niespotykane dotychczas. Na terenach naszego kraju rokrocznie notuje się więcej skrajnych i niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych: tornada, huragany, groźny dla życia grad, susze itd. Wszystko o czym alarmują klimatolodzy!

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *