Co się stanie, gdy asteroida uderzy w Ziemię?

Wiele się słyszy o zagrożeniach z kosmosu związanych z uderzeniem asteroidy albo komety w naszą planetę. Powstało setki filmów przedstawiających apokaliptyczne wizje albo zmagania ludzkości z nadchodzącym Armagedonem! Jaka jest prawda na ten temat? Co się stanie, gdy w Ziemię uderzy asteroida lub kometa? Czy czeka nas zagłada?

Jakie zagrożenia dla Ziemi płyną z kosmosu?

Wydaje nam się, że Ziemia jest wieczna, a nawet niezniszczalna. Nie rozumiemy lokalnych zagrożeń związanych z ociepleniem klimatu i nie rozumiemy, jak niebezpieczny może być kosmos. Wszystko dlatego, iż życie ludzkie jest bardzo krótkie, a nasza zdolność postrzegania rzeczywistości holistycznie – bardzo ograniczona!

Niemniej jednak zagrożeń płynących z kosmosu może być cała masa. Wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni, ale nawet nasze słońce przy niewielkim „kichnięciu” jest w stanie zniszczyć życie na Ziemi w kilka godzin! Chroni nas przed tym magnetosfera. To dzięki niej wiatr słoneczny omija planetę, gdyż naładowane elektrycznie cząstki odpychane są przez wielki magnes – żelazne jądro Ziemi! To jednak sprawia, że podróże międzyplanetarne są dla człowieka prawie że niemożliwe i wyjaśnia m.in., dlaczego podróż na Marsa planowana przez Elona Muska będzie podróżą w jedną stronę!

To jednak nic w porównaniu z zagrożeniami, jakie niesie dla nas kosmos. Przestrzeń jest bowiem wypełniona licznymi odłamkami skalnymi, lodowymi i żelaznymi. Są to pozostałości formowania się układu słonecznego i eksplozji dalekich gwiazd.

Asteroidy i komety przecinają ziemską orbitę niemalże każdego dnia. Jednak odległości w kosmosie są na tyle duże, że w skali naszego życia, a nawet istnienia ludzkości nie dochodzi do żadnych zderzeń. To jednak złudne wrażenia, bo w skali czasu całego życia naszej planety, dochodziło do nich bardzo często i wciąż będzie dochodzić! Pytanie brzmi nie „czy to się stanie”, ale „kiedy to nastąpi”!

Co się stanie, gdy w Ziemię uderzy asteroida?

Asteroida zbliżająca się ku Ziemii
Tak może wyglądać panorama rozpościerająca się z asteroidy lub komety, która lada moment uderzy w naszą planetę! // źródło: pixabay.com

Praktycznie co roku dochodzi do minięcia się Ziemi z jakąś większą kosmiczną skałą, która o mały włos nie narobiła nam sporych szkód. Ostatnio, w 2020 roku, jedna asteroida minęła ziemię zaledwie na wysokości 300 km. To niżej niż orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)! Porównuje się to zdarzenie do kuli rewolwerowej wystrzelonej w stronę człowieka, która otarła się o policzek zostawiając ledwo otarcie! Co by się stało, gdyby taka skała uderzyła w Ziemię?

Wszystko zależy od jej wielkości, prędkości i twardości. Jednak upraszczając kilkumetrowa asteroida mogłaby zniszczyć miasto wielkości Rzeszowa, a nawet Warszawy. Kilkusetmetrowa asteroida zniszczyłaby z pewnością obszar wielkości od jednego do kilku polskich województw, powodując również zapylenie i rozrzucając odłamki po całej Europie. Kilkukilometrowa asteroida nie pozostawiłaby wiele na naszej planecie. Zniszczyłaby od razu obszar wielkości Europy i spowodowała falę uderzeniową obiegającą całą planetę. Energia uderzenia wywołałaby falę tsunami (gdyby oberwał np. Ocean) i trwające nawet kilka dni trzęsienia ziemi na całym świecie! Ci, którym udałoby się przeżyć zapewne umarliby z głodu podczas tzw. zimy nuklearnej. Uderzenie wznieciłoby tyle pyłów, że te odcięłyby niemalże całe światło słoneczne na całej planecie. Zatrzymałoby to proces fotosyntezy doprowadzając do wymierania jeszcze żywych gatunków. Być może nastąpiłoby też małe zlodowacenie.

Czy w Ziemię uderzyła już kiedyś asteroida?

Ostatnia asteroida uderzyła (a właściwie eksplodowała nad ziemią) w 1908 r. Wydarzenie to jest znane jako „Katastrofa tunguska”. Szacuje się, że była to asteroida o „wielkości wieżowca” (kilkadziesiąt metrów), która musiała eksplodować na wysokości 10 km nad ziemią z uwagi na wysoką temperaturę powstałą w wyniku tarcia przy wejściu w ziemską atmosferę. Mieliśmy sporo szczęścia, że skała nie uderzyła w powierzchnię planety (źródło: TUTAJ).

Mimo wszystko katastrofa spowodowała całkowite zniszczenie lasów w promieniu 40 km, siła wybuchu odczuwalna była w promieniu ponad 100 km, widziana była w promieniu 650 km, a słyszana ponad 1000 km od miejsca eksplozji! A to tylko namiastka tego, co mogło się stać.

Co się stanie, gdy w Ziemię uderzy kometa?

Komety to bryły lodu, kamieni i kosmicznego brudu. Kiedy lód się topi pod wpływem wiatru słonecznego, kometa nierzadko pokazuje piękny ogon. To piękno jest jednak złudne, bo komety też uderzają w planety i powodują – ze względu na większy od asteroid rozmiar – ogromne zniszczenia!

65 mln lat temu w naszą planetę uderzyła albo asteroida, albo kometa. Doprowadziło to do wymierania dinozaurów. To nieprawda, że wszystkie zginęły od razu, ale prawdą jest, że przestały istnieć w dość krótkim czasie. Stało się tak prawdopodobnie za sprawą zimy nuklearnej powstałej w wyniku potężnego uderzenia. Mówi się nawet, że kraterem po tej właśnie katastrofie może być cała zatoka meksykańska!

Co możemy zrobić, aby uniknąć katastrofy?

I tu filmy katastroficzne rozmijają się z rzeczywistością. Naukowcy na całym świecie śledzą komety i asteroidy mogące nam zagrozić, jednak szacunkowo jest to tylko kilka do 20% wszystkich komet, których orbita przecina się z ziemską.

Nawet gdyby ze sporym wyprzedzeniem było wiadomo, że taka kometa w nas uderzy, nie bylibyśmy w stanie katastrofie zapobiec. Istnieją rozwiązania teoretyczne, których nikt jednak nie próbował. A posłanie głowic atomowych lub balistycznych w stronę takiej kosmicznej skały może nic nie dać albo spowodować, że zmieni się ona w setki mniejszych kawałków stwarzających równie duże zagrożenie, ale byłoby to zagrożenie mniej przewidywalne!

Ciąg dalszy nastąpi… kiedyś! Śledź nas na Facebooku!

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!

AK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *