Kamień czy drewno? Co wybrać na podłogę do salonu?

Wybór materiału na podłogę do salonu nie jest łatwy. Zarówno drewno jak i kamień prezentują się elegancko i okazale. Kamień polecany jest w szczególności do wnętrz nowoczesnych, chłodnych i minimalistycznych. Kamienne podłogi zapewniają monumentalny i stonowany charakter wnętrza. Drewno jednak nie ustępuje kamieniowi w niczym, jest równie trwałe i gustowne. Drewniane podłogi uchodzą za klasyczne, ponadczasowe ale zarazem pełne ciepła i delikatności. Materiał ten komponuje się zarówno z wnętrzami nowoczesnymi jak i klasycznymi, retro i wiejskimi. Co zatem wybrać na podłogę do salonu kamień czy drewno?

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!

Czy warto zainwestować w drewno do salonu?

Drewniana podłoga do salonu?
Drewniana podłoga z trampkami. Zdjęcie poglądowe, źródło: pixabay.com

Jeśli w salonie planujemy drewniane meble, mamy i wykończenia z drewna, drewniana podłoga może być elementem zbyt obciążającym, zaś kamień świetnie przełamie tę monotonię stylu. Jeżeli jednak nie gustujemy w kamiennej podłodze, nic straconego się nie dzieje. Stosowne dobranie gatunku drewna pozwoli zaakcentować różnorodność materiału w jednym wnętrzu.

Mnogość możliwości w zakresie wzornictwa podłogi tak samo drewnianej jak i kamiennej to ogromne zalety współczesnego rynku. Do wyboru mamy zarówno lite drewno desek przeróżnych gatunków drzew jak również rozliczne imitacje drewna w postaci laminatów, paneli winylowych i innych kompozytów. Podobnie jest z kamieniem, który rzadko stosowany jest jako kamień naturalny, a o wiele częściej pod postacią glazury. Zauważyć należy iż drewniana podłoga wycisza, zatem jeśli zależy nam na tym, aby salon był cichy zainwestować warto w drewno.

Surowe wnętrza – czy warto?

Moda na surowe aranżacje wnętrz wciąż dominuje. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy chłodny styl wnętrza nie wpłynie za nadto negatywnie na nasz nastrój i komfort mieszkania. Czasem dobrze jest ocieplić wnętrze drewnianą podłogą. Drewno w salonie doskonale się do tego nadaje. Nie musi mieć ono ciepłej klasycznej barwy beżu czy odcieni brązu. Aktualnie dostępne są również podłogi bielone, w odcieniach szarości a także czerni. Kamiennym podłogom przewagę daje ich trwałość. Niestety lite drewno jak i liczne jego imitacje narażone są na uszkodzenia, jak też działanie wilgoci. Glazura jest pod tym względem znacznie trwalsza, a kamień naturalny to gwarancja zadowolenia na długie lata.

Ogrzewanie podłogowe – jaki materiał wybrać?

Kamienne podłogi bezsprzecznie trudniej jest ogrzać. Niestety nie jest to tylko pozorne wrażenie chłodu, ale realna cecha. Jeśli planujemy w salonie ogrzewanie podłogowe, warto jest dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego materiału na podłogę. Drewno o wiele szybciej i łatwiej absorbuje ciepło, dzięki czemu powierzchnię salonu taniej i skuteczniej można ogrzać. Z kolei w porze letniej to glazura wygrywa dając przyjemny chłód. Od strony technicznej ogrzewanie podłogowe może zostać ułożone zarówno pod podłogą drewnianą jak również kamienną.

Jak więc widać wybór nie jest prosty, więc wszelkie decyzje nie powinny być podejmowane pochopnie. Czasami nawet warto podarować sobie jakąś promocje w hipermarkecie budowlanym i przespać się z tymi „problemami” kilka nocy. W końcu nie wykańczamy i nie remontujemy mieszkań co tydzień, ale raz na kilka bądź nawet kilkanaście lat!

BB

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!
Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *