Jak śledzić burze? Kilka ciekawych stron!

O zagrożeniach meteorologicznych informujemy bardzo często! Zmiany klimatu i troska o los naszego świata również jest nam bardzo bliska. W związku z tymi tematami rośnie siła i częstość występowania burz i innych, groźnych zjawisk meteorologicznych. Jak je śledzić, by uniknąć zagrożenia? Oto kilka ciekawych stron!

Jak śledzić burze – blids.de

Jednym z bardziej czytelnych i najstarszych z tu wymienionych jest strona blids.de, co jest skrótowym linkiem przekierowującym do strony Industry Siemens.

źródło: Blids.de
źródło: Blids.de

Strona pokazuje (klikamy kwadracik „Polen”) na mapie Polski wyładowania. Aktualizuje się co 15 min. Wyładowania oznaczone czerwonymi pikselami zarejestrowane zostały od 0-15 min. wstecz od momentu aktualizacji obrazka, pomarańczowe od 15-30 min wstecz, potem żółte itd. W ten sposób łatwo można prześledzić ruch komórki burzowej i ocenić, czy dana chmura nam zagraża, czy też „przejdzie bokiem”.

Błyskawice w czasie rzeczywistym na mapie! Jak śledzić burze? Właśnie tak!

Mowa o stronie http://www.lightningmaps.org/

Dzięki niej można w prosty sposób śledzić błyskawice na mapie, które są nakładane niemalże w czasie rzeczywistym. Do tego da się zobaczyć rozchodzenie się fali dźwiękowej, czyli tak zwanego grzmotu! W 99% przypadków system działa idealnie bez większych opóźnień!

Gdzie jest burza? Radar opadów się przyda!

Link do strony: https://radar-opadow.pl/

Strona przydatna tak samo latem jak i zimą. W zasadzie o każdej porze roku jesteśmy za jej pomocą w stanie śledzić chmury deszczowe i/lub śniegowe. Strona pozwala na prześledzenie ruchu burzy, czy zamieci za pomocą suwaka osi czasu. Jest to podobne rozwiążanie do blids.de, ale nie bardziej nowoczesne.

Dzięki tej stronie możemy ocenić, zwłaszcza zimową porą, czy udać się w podróż samochodem, czy pociągiem. Nie raz docenicie walory takiego sprawdzania, kiedy też inni kierowcy wrócą z trasy stłuczonymi od gradu pojazdami, a Wam uda się ominąć najgorsze! Gorąco polecamy!

Sat24.com – czyli prognoza pogody real time?

Link: https://pl.sat24.com/pl/pl

Ta strona jest dla nas najbardziej tajemnicza i ciekawa najbardziej dlatego, że pokazuje zachmurzenie i jego ruch od przez ostatnie kilkadziesiąt minut. Czasami widać postępujący zachód słońca, czasami też chmury burzowe tak wysoko wypiętrzające się, że rzucają cień od Szczecina do Rzeszowa.

Oprócz ciekawostki samej w sobie strona ta służy też do monitorowania pogody i jej przewidywania. Korzystają z niej serwisy pogodowe z całego świata.

Podsumowanie

Chociaż powyższe strony to tylko kilka wybranych przykładów z bogatego w takie wynalazki internetu, to dzięki takim właśnie rozwiązaniom można być o krok do przodu.

Przykładowo można odjechać gdzieś dalej i uciec przed gradem ochraniając w ten sposób swój samochód. Można też w porę schować go pod plandeką albo w garażu! Można też zdecydować, czy jechać samochodem, czy komunikacją miejską albo zwyczajnie – czy brać ze sobą parasol!

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *