Najlepsze rośliny do przydomowego ogródka

Uprawa przydomowego ogródka to świetne hobby i nie musi być to praca wyczerpująca ani trudna. Odpowiednio zagospodarowując przestrzeń przydomowego ogródka możemy zminimalizować konieczność prac ogrodniczych do minimum. Decydując się na mechaniczne podlewanie, solarne oświetlenie, rośliny mało wymagające, możemy cieszyć się pięknym ogrodem przy minimalnym wysiłku i kosztach. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy!

Jak dobrać rośliny do przydomowego ogródka?

Stokrotki na trawie, ogródek, wiosna, piękno
Stokrotki pomiędzy źdźbłami trawy, autor: noalejakto.pl

Rośliny jednoroczne są piękne i wdzięczne, jednak wymagają rokrocznego siania, czasem wykopywania na zimę, a ich uprawa nie zawsze się udaje z powodu suszy, chłodów, upałów itd. O wiele lepszym rozwiązaniem są byliny wieloletnie. W zależności od wielkości przydomowego ogrodu można nasadzić mniej lub więcej roślin. Zaczynając zakładanie ogrodu uwzględnić należy rozrost roślin. Niektóre sadzonki potrafią bardzo intensywnie się rozrastać, inne zaś cechuje powolne tempo wzrostu.

W zależności od wielkości dostępnych rabatek można pomyśleć również o roślinach większych, w tym krzewach, czy formach na pniu szczepionych. Doskonałymi soliterami są trawy ozdobne. Planując rabaty kwiatowe należy kierować się sprawdzonymi radami ogrodników dotyczącymi układu kompozycji roślin jak i strony kolorystycznej oraz wzrostu. Rabaty winny być kaskadowe, co oznacza, że obwódki popwinny być obsadzone roślinami płożącymi, niskimi jak floksy, rojniki, czy goździki.

Środki rabat mogą uzupełniać formy strzeliste, duże i wysokie. Ponadto sadząc obok siebie rośliny, należy zachować odpowiednie odstępy, by nie były one posadzone zbyt gęsto i miały miejsce na swobodny rozrost. Co więcej niektóre gatunki roślin nie lubią swego towarzystwa lub preferują inny rodzaj podłoża czy nasłonecznienia. Warto cechy te uwzględnić przy nasadzeniach, aby rabata zdrowo rosła, kwitła i dawała nam powód do dumy!

Ogród zimą, wiosna, latem

Planując nasadzenia zwrócić uwagę należy na to, aby w naszym ogrodzie o każdej porze roku było coś, co zachwyca swym urokiem. I tak na wiosnę zadbać warto o przebiśniegi, tulipany, czy narcyzy. Cebule kwiatów wiosennych można pozostawić w ziemi, nie przeszkadzają one we wzroście sąsiadujących roślin kwitnących latem.

Chcąc zadbać o kolorowe rabaty latem dobrze jest wybierać rośliny jak najmniej wymagające opieki i radzące sobie z różnymi przeciwnościami pogody. Pomiędzy tymi pięknościami warto umieścić kilka roślin zimozielonych, niekoniecznie iglaków. Zielone liście zimową porą doskonale pokrzepiają nasz ponury nastrój. Również w śniegu świetnie się komponują. Do takich roślin należą różaneczniki, laurowiśnia, czy pieris, jak też pnącza bluszczu zimozielonego. Jeśli chodzi o polskie zimy i mrozy, wybierając rośliny do ogródka trzeba zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Wiele gatunków zwyczajnie wymaga osłony na zimę.

Zioła w ogrodzie

Wbrew pozorom walory estetyczne można połączyć z użytecznymi. Stworzenie rabaty zielnej pozwoli nam odczuć wyraźne korzyści płynące z uprawy! Sadząc lawendę, miętę, rumianek, szałwię, nagietki itp. możemy cieszyć się piękną kompozycją kwiatową, roślinną jak również zbierać własne zioła i wykorzystać je w domowej kuchni i apteczce.

Warzywa i owoce

Trend na własne uprawy żywności narasta. Mając do dyspozycji przydomowy ogródek warto zamiast kolejnej rabaty kwiatowej zagospodarować przestrzeń na uprawę warzyw i owoców. Pomidory, ogórki czy dynie potrafią być równie dekoracyjne co róże i hortensje. Zaletą własnych drzewek owocowych i warzywnika jest satysfakcja i samowystarczalność żywieniowa, tak więc do dzieła, drodzy Czytelnicy! Powodzenia!

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!

BB

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *