Nowi posłowie i marszałek Senatu! Sporo się działo!

12 listopada 2019 r. posłowie złożyli ślubowanie. W Senacie zaś został wybrany nowy marszałek. Nie obyło się bez wpadek, zamieszania i kontrowersji. Dzień ten rozpoczyna IX kadencję Sejmu i X kadencję Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a to co się działo, zwiastuje, że nie będą to cztery lata należące do łatwych, ani do spokojnych!

Antoni Macierewicz – marszałek senior!

Marszałka seniora wybiera się tak samo w Sejmie jak i Senacie. Różnica jest jedynie taka, iż w Senacie wybiera się najstarszą osobę na tę funkcję, natomiast na marszałka seniora w Sejmie jedną z kilku najstarszych osób. Tym razem padło na Antoniego Macierewicza!

Nie jest to poseł co prawda najstarszy, ale tak postanowił prezydent, Andrzej Duda i tak też się stało. Marszałek senior przyjmuje od posłów ślubowanie, ogłasza rotę przysięgi, inicjuje pierwsze obrady i przeprowadza wybory właściwego marszałka Sejmu i wicemarszałków. Podobnie rzecz odbywa się w Senacie. Polecamy też artykuł „Jak działa Sejm i Senat„.

Marszałek senior nie powiedział wszystkiego!

Sala plenarna Sejmu RP, foto: Wiki Commons
Sala plenarna Sejmu RP, foto: Wiki Commons

Jak donoszą media, marszałek senior w osobie Antoniego Macierewicza zapomniał powiedzieć kilku istotnych kwestii. Nie powitał m.in. byłych prezydentów (jedynie obecnego, hierarchów kościelnych i premiera). Swój błąd naprawił dopiero po wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Czy było to działanie celowe? Tego nie wiemy, ale złośliwi twierdzą, iż mógł być to pstryczek w nos dla nielubianych przez PiS postaci lub zwyczajna ignorancja i brak powagi dla tak ważnego miejsca i funkcji jaką są Sejm i jego marszałek.

Marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek, która tuż przed końcem VIII kadencji przejęła tę rolę po rezygnującym marszałku Kuchcińskim. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Ślubowanie posłów i senatorów

Marszałkowie seniorzy przyjęli ślubowanie od posłów w Sejmie i od senatorów w Senacie. Można powiedzieć, iż Sejm IX kadencji rozpoczął pracę. Jednak już teraz jest dość burzliwie i jak komentuje na swoim Twitterze posłanka, Klaudia Jachira, dość chaotycznie, co sprawia, że nie wiadomo, jak długo potrwają dzisiejsze obrady.

Wybrano marszałka Senatu!

Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki. Oznacza to, że Prawu i Sprawiedliwości nie udało się uzyskać większości w Senacie i przekonać do siebie ludzi, którzy mieliby przechylić szalę zwycięstwa w głosowaniu na korzyść partii Jarosława Kaczyńskiego. Senat również wybrał wicemarszałków i oficjalnie rozpoczął działalność w nowej kadencji.

GB

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *