Nowy marszałek Sejmu! Kim jest Elżbieta Witek?

Po aferze związanej z prywatnymi podróżami marszałka Marka Kuchcińskiego państwowym samolotem i jego rezygnacji Sejm wybrał nową osobę na to zaszczytne i jakże odpowiedzialne stanowisko. Jest nią Elżbieta Witek – do niedawna poseł na sejm, członek Rady Ministrów i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kim tak naprawdę jest nowa marszałek Sejmu?

Marszałek Marek Kuchciński – rezygnacja z powodu afery?

Ostatnie doniesienia o tym, że marszałek Marek Kuchciński podróżował z rodziną rządowym samolotem, doprowadziły do tego, iż zrezygnował on ze sprawowanego przez siebie stanowiska. Sejm zatem musiał wybrać nowego marszałka, co – jak wiadomo – uczynił. Choć politycy PiS dzielnie odpierają ataki opozycji zrzucając całą winę – jak zwykle – na Donalda Tuska, to i tak wątpliwości co do prywatnych lotów państwowymi samolotami (za pieniądze podatników) wobec byłego marszałka i innych polityków (z dziwnymi tłumaczeniami co do przyczyn lotów) pozostają. Komentarze do tej sprawy znajdziecie Państwo w naszych kolejnych artykułach – być może, gdy cała sprawa nie będzie tak gorąca jak dzisiaj.

Elżbieta Witek – nowy marszałek Sejmu!

Przed wyborem na marszałka, Elżbieta Witek została – na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego -odwołana z Rady Ministrów i funkcji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Wniosek opublikowany na stronach sejmowych złożył klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym potwierdziły się pogłoski przekazywane przez Polską Agencję Prasową o kandydaturze Elżbiety Witek na marszałka Sejmu. Owe pogłoski proroczo przekazała posłanka PiS, Beata Mazurek za pośrednictwem Twittera:

Nikogo chyba nie dziwi, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwalą nową marszałek Sejmu. Roman Terlecki w wywiadach telewizyjnych otwarcie przyznawał, iż jest to świetna kandydatura. Jak udało się ustalić PAP, miejsce Elżbiety Witek w MSWiA ma zająć koordynator do spraw służb specjalnych, Mariusz Kamiński!

Elżbieta Witek – kim jest – krótka biografia

Elżbieta Witek nowy marszałek sejmu, źródło: sejm.gov.pl
Elżbieta Witek nowy marszałek Sejmu, źródło: sejm.gov.pl/Dla mediów

Elżbieta Barbara Witek urodziła się 17 grudnia 1957 roku w Jaworze. Z zawodu jest nauczycielką (kolejną w PiS), która w Sejmie pracuje już czwartą kadencję. Oprócz posłanki na Sejm pełniła przez te 16 lat funkcje np. rzecznika prasowego rządu, ministry, szefa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło i premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra MSWiA.

Młodość i edukacja Elżbiety Witek

Nowa pani marszałek jest historykiem, a studia kończyła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją edukację dopełniła studiami podyplomowymi z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej.

W swej pracy zawodowej była nauczycielem w Jaworze, gdzie osiągnęła funkcję dyrektora szkoły. Od roku 1980 była również działaczką „Solidarności”, co doprowadziło do aresztowania za działalność antykomunistyczna w roku 1982. Po upadku komunizmu była również członkinią rady miejskiej w Jaworze.

Karierę polityczną próbowała rozpocząć w 2001 roku. Już wtedy startowała z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, lecz były to działania bezskuteczne. Wybrana została dopiero w 2005 roku i od tamtej pory wyborcy obdarzają ją zaufaniem regularnie w każdych kolejnych wyborach. Czy tak będzie i tym razem?

Zobacz także: Super akcja charytatywna! Co robi pan Piotr? Odpowiedź: https://noalejakto.pl/2019/08/10/jedzie-z-rzeszowa-do-gdanska-na-rowerze-w-24-godziny-wszystko-by-pomagac-jest-moc/

GB

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *