Biuro podróży Neckermann Polska ogłasza upadłość? Co z turystami poza krajem?

W poniedziałek swoją niewypłacalność i zawieszenie lotów ogłosiło biuro podróży Thomas Cook. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów. Wtedy jeszcze Neckermann Polska oświadczał, że wszystkie zobowiązania ma uregulowane i działa normalnie. Dwa dni później firma ogłasza zamiar złożenia wniosku o upadłość do warszawskiego sądu. Poza Polską pozostaje jednak 3,6 tys. pechowych turystów, którzy skarżą się na spore problemy. Co dalej?

Neckermann Polska – oświadczenie o niewypłacalności

Biuro Neckermann Polska na swojej stronie internetowej podało oświadczenie, którego fragment cytujemy poniżej:

Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą.

www.neckermann.pl

Jako przyczynę podaje się niewypłacalność biura podróży Thomas Cook, głównego udziałowca Neckermann Polska. Całe szczęście w oświadczeniu zawarto także minimalne wskazówki i (jak można przeczytać również powyżej) zapewnienie, że firma zgodnie z przepisami podjęła już działania w celu sprowadzenia polskich turystów do kraju.

Neckermann Polska ogłasza upadłość – co robić za granicą?

Podstawą działań może być infolinia działająca 24h na dobę dla turystów przebywających za granicą. Numery opublikowano pod wyżej cytowanym oświadczeniem na stronie https://docs.neckermann.pl/

Ważne numery telefonów dla poszkodowanych turystów od Neckermann Polska

Kontakt: Departament Kultury, Promocji i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Brechta 3 03-472 Warszawa, tel. +48 22 597 95 40, +48 22 597 95 43, +48 22 597 95 45, +48 22 597 95 41, adres e-mail: dkpit@mazovia.pl

Dla osób przebywających za granicą:
została uruchomiona 24 godzinna infolinia: +48 22 522 29 00

Dla osób, które miały wylecieć i dokonały pełnej płatności lub przedpłaty za wyjazd:
infolinia do zgłaszania roszczeń działająca w godzinach 8:00 – 16:00:
+48 22 563 11 00 oraz adres mailowy: nm.odwolanie@allianz.com

Co robić, gdy biuro podróży zbankrutuje?

Przede wszystkim nie panikować. Polscy turyści przebywający za granicami kraju są nękani przez właścicieli hoteli, czy innych ośrodków wypoczynkowych. Żąda się od nich natychmiastowej zapłaty. Prosimy, aby nie godzić się na jakiekolwiek pieniądze. Turyści, którzy są już za granicą i wpłacili pełną kwotę za wyjazd nie powinni do cudzych błędów dokładać. Gwarantuje to polskie prawo, a Neckermann już wystąpił o pomoc w sprawie sprowadzenia turystów do kraju. Hotelarze również powinni otrzymać wynagrodzenia za świadczone usługi.

Jeśli odszkodowania z ubezpieczenia nie będą wystarczające, zostanie uruchomiony drugi etap pomocy z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Neckermann Polska ubezpieczony był na 25 mln zł.

Turyści, którzy zapłacili pełne zobowiązania za wczasy, właśnie z ubezpieczenia lub TFG powinni otrzymać zwrot poniesionych kosztów. To samo tyczy się przedpłat i przede wszystkim pokrycia kosztów powrotu do kraju. W tym wypadku trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i pilnować swoich interesów!

Dlaczego Neckermann Polska tak późno ogłasza niewypłacalność?

Okazuje się, że polskie oddziały – wg oświadczenia – są nadal w dobrej kondycji finansowej, jednak nie mogą funkcjonować samodzielnie. Właścicielem polskiego oddziału bura podróży jest Thomas Cook GMBH, który wraz z firmą brytyjską ogłosił upadłość 23 września 2019 r.

(…) polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki. Problemy naszego właściciela na rynku brytyjskim oraz niemieckim są przyczyną zlikwidowania działalności operacyjnej na wielu rynkach światowych, w tym na rynku polskim.

www.neckermann.pl

Czy bankructwo biura podróży Neckermann Polska i Thomas Cook to początek globalnego kryzysu?

To zbyt daleko idące wnioski, jednak jedną z przyczyn jest z pewnością spadek popytu na podróże, który z kolei może być efektem mniejszych zdolności do gromadzenia oszczędności przez obywateli Europy. Podobne pogłoski pojawiają się także w transporcie lotniczym towarowym, który zawsze zwiastuje globalną recesję na dwa lata przed jej nadejściem i jest jej pierwszym symptomem. Tym razem transport lotniczy również notuje spadki. Czy jest się czego bać? Nie wiadomo, ale z pewnością rządy wszystkich krajów powinny podjąć należyte kroki w celu zminimalizowania ewentualnych strat.

AK

Obserwuj i podziel się:

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *