Niezłe balony, czyli jak poradzić sobie w czasach kryzysu!

Szeroko komentowana branża rozrywkowa to nie tylko gwiazdy z pierwszych stron gazet. Bez pracy zostały też mniejsze firmy działające w rozrywce i sztuce. Na początku pandemii, zanotowaliśmy spadek obrotów o 95%. Jak z tego wyszliśmy? Jakie nadzieje i plany na rok 2021? Zapraszam do zapoznania się z moim punktem widzenia jako właściciela firmy zajmującej się dekoracjami balonowymi i występami dla dzieci…

Początki trudnych czasów

Pod koniec 2019 roku dotarły do nas słuchy, że w Azji dzieje się coś niefajnego. Dzisiaj brzmi to dość banalnie, ale wtedy przypuszczam, że nie tylko ja nie wiedziałem, do jakiej skali to urośnie. Gdy tylko wirus pojawił się w Europie, zaczęły się u nas pierwsze przygotowania. Miałem tego farta, że moja druga połówka pracuje w weterynarii i zapas (za małych, ale jednak) rękawiczek i płynów do dezynfekcji mieliśmy w domu. Na tym etapie śledziłem tylko informację i czekałem aż zacznie się u nas. Niestety nie trwało to zbyt długo…

Pierwszy lock-down

Balony nie zawsze muszą być kolorowe!
Balony od pana Wojtka nie muszą mieć cukierkowych kolorów! / zdjęcie: autor artykułu

Z dnia na dzień odpadały nam zamówienia, które mieliśmy wykonać w niedalekiej przyszłości. Najwięcej zleceń odpadło na dekoracje targów, biur i oczywiście na animacje dla dzieci. Obroty spadły o około 95%, czyli prawie do zera! Zapowiadał się prawdziwy Armagedon. Ponieważ nie lubię się poddawać, to zaczęliśmy małą modyfikację (nie, nie zaczęliśmy handlować maskami i rękawiczkami).

Najważniejsze zmiany w firmie

Szybko zmieniliśmy ofertę i dostosowaliśmy ją do małych klientów. Rozpoczęła się działalność w social mediach. Wspólnymi siłami, przy pomocy przyjaciół, udało nam się dotrzeć do użytkowników Facebooka i Instagrama. Wcześniej skupialiśmy się tylko na wyszukiwarkach i co najważniejsze, poleceniach od zadowolonych klientów.

Zmieniliśmy system rozliczania się z klientami i prawie w 100% mamy płatności kartami. Wiedzieliśmy, że firmy odpadają, ale rodzice dla swoich dzieci zawsze zamówią trochę balonów. Wyspecjalizowaliśmy się w dostawach balonów do domów. Zamówienia były zazwyczaj małe, ale to wystarczyło, aby do dzisiaj zapewnić płynność finansową (ZUS, kredyt, leasing). Po zakończeniu pierwszego lock-down-u zaczęliśmy zauważać lekki wzrost zarobków, co pozwoliło nam na kolejne ruchy.

A teraz do przodu!

Kolorowe balony na każdą okazję - tanio!
Sklep pana Wojtka (https://paczkazbalonami.pl) oferuje balony na każdą okazję! / zdjęcie: autor artykułu

Skoro udało nam się utrzymać na powierzchni, to -można powiedzieć – już odnieśliśmy sukces. Monitorując moją konkurencję widziałem, że nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Pora teraz wykorzystać czas, którego teraz mieliśmy dużo więcej. Miałem dwa pomysły na to, jak spożytkować ten brak pracy i mam nadzieję, że przyniesie to wymierne korzyści w przyszłości. Pierwszym był zalegający w szufladzie pomysł na sklep internetowy. Była nazwa, asortyment i wiedza, ale brakowało wolnej chwili.

Teraz nie było z tym problemu, więc powstała: https://paczkazbalonami.pl, czyli sklep internetowy z balonami. Drugim pomysłem było dokształcenie się i nabycie nowych umiejętności. Wykorzystałem szkolenia online, które były darmowe lub kosztowały sporo mniej niż stacjonarne, zaczęliśmy robić nowe dekoracje z balonów i poszerzyliśmy naszą wiedzę odnośnie produktów. Uważam, że czas ten wykorzystaliśmy bardzo dobrze! Zostało go nawet sporo na zacieśnianie więzów rodzinnych i czas spędzony z moją rodziną to najmilsze wspomnienia z całej pandemii.

Czekamy na koniec kryzysu i działamy!

Obecnie staramy się dopracować sklep internetowy i liczymy, że z początkiem wiosny wszystko ruszy do przodu. Sylwester 2020/2021 mamy raczej ZAMKNIĘTY, więc może pierwszy raz od lat ten dzień spędzimy na wyczekiwaniu północy, a nie pracy!

Mam nadzieję, że tekst ten doda otuchy ludziom, którzy borykają się teraz z różnymi kłopotami. Po naszym przykładzie widać, że można przekuć to na dobro. Nie piszę tu, że mamy obecnie łatwo, ale jest dobrze, a jeszcze lepiej będzie w 2021 roku, czego i sobie i Państwu życzę!

Balony ze sklepu https://paczkazbalonami.pl
Pan Wojtek, założyciel sklepu https://paczkazbalonami.pl / zdjęcie: autor artykułu

Wojciech Bernacki – na co dzień jestem właścicielem Pracowni Balonowej dostarczającej dekoracje do mieszkańców Warszawy i okolic. Animatorem i (ponoć) artystą balonowym. Prywatnie mąż i ojciec dwójki (wiadomo, że cudownych😍) dzieci. Poza pracą, która stała się też hobby, kocham przyrodę i podróże po dzikich częściach naszego kraju.

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!
Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *