Dlaczego niebo jest niebieskie?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego niebo jest niebieskie jest stosunkowo prosta. Zatem jeśli zastanawialiście się, co sprawia, że niebo ma taki a nie inny kolor w danym momencie, to dobrze trafiliście. W dalszej części artykułu kilka ciekawych spostrzeżeń na temat kolorów nieba!

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Jeśli jest bezchmurne, to przez większą część dnia niebo przyjmuje różne odcienie błękitu. Rano zaś zazwyczaj jest różowe, fioletowe albo żółte, a wieczorem – na zachodzie – zwykle przyjmuje odcień pomarańczowy lub czerwony. Dlaczego tak się dzieje?

Mario, niebo
Mario Bros. Gra

W dzień promienie słoneczne mają do przebycia kilkaset kilometrów atmosfery ziemskiej, w której zawarty jest głównie tlen, azot i woda. To one „najchętniej” oddziałują z niebieskimi falami światła najlepiej je rozpraszając, dlatego mamy wrażenie, że niebo ma kolor niebieski.

Należy pamiętać, że światło słoneczne zawiera w sobie wszystkie kolory tęczy i akurat przez większą część dnia to właśnie widmo światła ze strony fioletu rozpraszane jest przez atmosferę. Sprzyja to też wyjaśnieniu i odpowiedzi na pytanie, dlaczego niebo czasem jest czerwone albo żółte.

Dlaczego niebo o zachodzie słońca zmienia kolor na czerwony albo żółty?

Wyjaśniliśmy już w prosty sposób, dlaczego niebo jest niebieskie. Teraz wypada powiedzieć o pięknych, kolorowych zachodach słońca. Zatem, dlaczego niebo o zachodzie słońca przybiera inną – niż niebieska – barwę?

Słońce o wschodzie i zachodzie słońca jest nisko na horyzoncie. Promienie słoneczne przebywają zatem dłuższą drogę przez ziemską atmosferę, niż kiedy słońce góruje w zenicie. W takim przypadku widmo światła ze strony fioletu, to widmo, które nadaje niebu w środku dnia kolor niebieski, nie ma wystarczające energii by przebić się przez tak grubą warstwę azotu, ozonu, tlenu i też dwutlenku węgla.

Wtedy do gry włączają się fale czerwone, które mają zwykle największą długość i energię. Do naszego oka wpada więcej światła od strony widma czerwonego, dlatego słońce i niebo staje się czerwone lub pomarańczowe. Aby to zrozumieć wystarczy spojrzeć na światło rozszczepione przez pryzmat.

Rozszczepienie światła białego przepuszczonego przez pryzmat, źródło:
scholaris.pl/resources/run/id/105390
Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *