Jak być szczęśliwym?

Z definicji szczęście jest odczuwaniem pozytywnych emocji wywołanych poprzez subiektywnie oceniany jako pozytywny splot pewnych wydarzeń i doświadczeń. Być może brzmi to skomplikowanie, jednak pojęcie szczęścia tak samo jak bardzo subiektywne, jest chyba wszystkim dobrze znane. Każdy człowiek dąży do stanu odczuwania szczęścia i każdy za nim tęskni. Każdy z nas je inaczej rozumie i dla każdego jest uzależniające. Więc jak być szczęśliwym?

Brak zmartwień to podstawa szczęścia

Nawet najpiękniejsze chwile, najlepsze prezenty i najspokojniejszy czas w życiu może zostać zniweczony jednym przykrym wydarzeniem. Każdy z nas chyba doświadczył chwil, kiedy teoretycznie mógł cieszyć się życiem i uznać swoją osobę za ogólnie szczęśliwą, ale plany na taką radość pokrzyżowało jakieś zdarzenie losowe. Czasem jest to śmierć ukochanej osoby, czasami kłopoty w pracy lub choroba. Niezależnie od tego, co się przytrafia, ciężko jest się wtedy skupić na własnym szczęściu. Aby to jak najprościej i najkrócej ubrać w słowa, należy sięgnąć do filozoficznej ontologii, która mówi, że brak czegoś jest złem, a zło oznacza brak dobra.\

Parafrazując powyższe można stwierdzić, że brak szczęścia jest złem, a szczęście jest brakiem zła. I nie! Nie chodzi o to, że wszystko jest złem lub „marnością nad marnościami”, ale o to, że szczęście opiera się na braku negatywnych wydarzeń, kłopotów, zmartwień itd. Jak więc to osiągnąć i jak być szczęśliwym?

Teoria jest bardzo prosta. Wykonanie jednak jest trudniejsze, wszakże pozostaje w gestii każdego z nas. Aby być szczęśliwym, należy minimalizować zło i nieszczęścia w swoim życiu. To tylko tyle i aż tyle. Niestety nie na wszystko można mieć wpływ, jednak część wydarzeń można w swoim życiu przewidzieć i zapobiegać nieszczęściom. Potrzeba – co prawda – do tego sporej inteligencji ogólnej i emocjonalnej, jednak jest to do zrobienia.

Jako przykład niech posłuży nam tu pożar mieszkania (niedawno na moim osiedlu spłonęło komuś mieszkanie, więc jest to świeża rzecz, która siedzi w mojej głowie). Oczywiście jest to zdarzenie losowe i nie chcę tu nikogo oceniać, jednak ryzyko pożaru można zminimalizować przewidując, które czynności i sprzęty w domu mogą być potencjalne niebezpieczne. Wiedza nie jest tu również bez znaczenia, bo dobrze jest np. wiedzieć, że nie należy gasić wodą dymiącego oleju, w którym robiliśmy frytki, ale garnek czy fryturę szczelnie przykryć i uruchomić wentylację. Gaszenie przegrzanego oleju wodą spowoduje eksplozję i pożar!

Jak być szczęśliwym? Unikaj ludzi toksycznych

Toksyczni ludzie to, ci którzy zatruwają nam życie. Niestety często niszczenie ludzkiego życia odbywa się małymi etapami – stopniowo i niezauważenie. Czasami życie niszczą nam osoby najbliższe, które na nasze nieszczęście obdarzamy uczuciami. Czasami to my mamy niezdrowy wpływ na innych (wszystko przecież działa w dwie strony!) i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pierwszym etapem niwelowania wpływu toksycznej relacji jest rozmowa i próba perswazji chorych zachowań. Jeśli to jednak nie pomaga, niestety taką znajomość należy przerwać lub jak najdalej od siebie oddalić. Może to być dobra recepta na to, jak być szczęśliwym, choć na pewno początkowo będzie to trudne, a nawet bolesne…

Mało wymagaj i niewiele oczekuj – oto jak być szczęśliwym!

Mądrzy ludzie mówią przecież, aby dużo wymagać od siebie, nawet jeśli inni od nas nie wymagają? Jak więc ma się to do stwierdzenia „mało wymagaj i niewiele oczekuj”?! Wypadałoby spytać: no, ale jak to!? Tu jednak małe sprostowanie: chodzi oczywiście o to, by oczekiwać od życia i ludzi nie więcej niż mogą nam dać. Jeśli więc jesteś nauczycielem i dołujesz się tym, że nie jeździsz super-samochodem za 2 mln złotych, to problem raczej leży w Twoim postrzeganiu świata. Oczywiście sportowe auto za miliony w takiej sytuacji powinno być raczej celem, do którego prowadzi określona i poparta konkretnymi działaniami droga, niż obiektem westchnień powodującym poczucie niedostatku i jakichś braków w życiu.

Ciesz się z małych rzeczy i mniej myśl

W życiu każdego człowieka dzieje się dużo miłych i dobrych rzeczy, do których każdy z nas się zwyczajnie przyzwyczaja. Przez to umykają nam chwile warte uwagi, mogące znacząco podnieść poziom endorfin w naszych mózgach. Zatem dobrze jest czasem docenić głupoty jak dobra pogoda, brak chorób, świeże powietrze, dobrze wykonane codzienne czynności itd. Nie chodzi tu, aby przez to przesadnie zachwycać się zwyczajnymi rzeczami i w euforii gonić motylki po kwiecistej łące wewnętrznej nirwany, ale aby docenić pozytywizm zwyczajnych wydarzeń. Może wtedy ich suma okaże się większa niż ilość nieszczęść i nagle zaczniesz myśleć bardziej optymistycznie?

Jak być szczęśliwym? Myśl optymistycznie!

Jak myśleć optymistycznie, wyjaśniłem już częściowo w powyższych akapitach. Badania pokazują, że ludzie, którzy uważają się za przynajmniej częściowo szczęśliwych, odnoszą w życiu większe sukcesy i jakby przyciągają je do siebie. Sukces należy rozumieć wielorako, bo każdy go postrzega inaczej. Niemniej jednak polskie narzekanie nie pomaga w osiąganiu szczęścia i życiowego spełnienia. Pesymistyczne podejście typu „na pewno się nie uda” albo „lepiej nie, bo ja się na tym nie znam”, albo „ja się do tego nie nadaję” skazuje nas na porażkę. Automotywacja jest podpartą naukowo drogą do samozadowolenia i mówi nam, jak stać się szczęśliwym człowiekiem.

Podsumowanie o tym, jak być szczęśliwym

Ostatnie, co chciałbym powiedzieć na temat osiągania poczucia szczęścia jest to, że należy zaakceptować siebie takim, jakim się jest. Innych ludzi i całego otaczającego nas świata również nie zmienimy, zatem należy się mniej wszystkim przejmować! To czasem wystarcza. Zatem podsumowując: jak być szczęśliwym?

  • planuj swoje życie przezornie, aby uniknąć jak największej ilości zmartwień
  • pamiętaj, że nie wszystkie nieszczęścia są wynikiem Twoich działań i z wszystkimi jesteś w stanie sobie poradzić
  • rozwijaj się, bo brak wiedzy i inteligencji nie sprzyja szczęściu
  • mniej się przejmuj i zaakceptuj siebie i świat takim, jaki jest
  • stawiaj sobie wysokie cele, ale drogę do nich dziel na małe etapy i ciesz się z konsekwentnego ich realizowania
  • wzbudzaj w sobie optymizm i ciesz się małymi rzeczami; dostrzegaj te pozytywy, których inni nie widzą

AK

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!
Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *