Gdzie na wakacje? Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego!

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego powstał w 1998 roku, a głównym jego celem była ochrona beskidzkiej przyrody oraz krajobrazu, który może zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas. Wycieczki po terenie tego parku to wspaniała przygoda oraz wyjątkowa lekcja przyrody. Jakimi skarbami może nas tu oczarować Beskid Śląski? Dlaczego warto lepiej poznać ten skrawek Polski?

Ciekawe parki i rezerwaty

źródło: pexels

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego istnieje od 1998 roku. Powierzchnia parku wraz z otuliną wynosi 60 905 ha, a wśród gmin objętych tym parkiem znajdują się m. in: Bielsko-Biała, Brenna, Goleszów, Szczyrk, Ustroń, Wilkowice oraz Węgierska Górka. Najcenniejszym skarbem tego parku są lasy Beskidu Śląskiego. Mają one ogromną wartość przyrodniczą, a na ich terenie nie brak ciekawych gatunków fauny i flory, z którymi warto się zapoznać. Te obszary, które mogą się pochwalić najcenniejszymi drzewostanami, są dodatkowo objęte ochroną przyrody jako rezerwaty.

Jeden z ciekawszych rezerwatów nosi nazwę „Stok Szyndzielni”. Inną ciekawostką przyrodniczą w tej części Beskidu jest park ekologiczny, utworzony w Dolinie Wapienicy. Wycieczki po terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego są też świetną okazją dla tych, których interesują zabytkowe założenia parkowe. Park dworski w Górkach Wielkich z XIX wieku jest tu jedną z najważniejszych ciekawostek. Inną ciekawostką jest park sanatoryjny w Górkach Wielkich, który liczy sobie ponad 3 ha powierzchni.

Obszar atrakcyjny dla turystów

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego to obszar niezwykle atrakcyjny dla wszystkich przyrodników oraz dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać w aktywny sposób. Liczne szlaki turystyczne oraz coraz gęstsza sieć ścieżek dydaktycznych, to czynniki, dzięki którym każdy z nas może zaplanować ciekawą trasę wędrówki po tym parku. Rozwojowi turystki sprzyja też fakt, iż w wielu miejscowościach beskidzkich już teraz można znaleźć tanie kwatery o każdej porze roku. Ułatwia to zaplanowanie urlopu w Beskidzie Śląskim, daje też wiele możliwości tym osobom, które chcą lepiej poznać przyrodnicze i krajobrazowe walory tej części Beskidów.

Artykuł powstał przy współpracy z redakcją serwisu: https://www.bielsko24.eu

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *