Jan Szyszko nie żyje! Szok i niedowierzanie!

Profesor Jan Szyszko odszedł dzisiaj (9 października 2019 r.) z tego świata. Jest to wiadomość jak najbardziej potwierdzona, ponieważ została przekazana przez samego prezydenta Polski, Andrzeja Dudę za pośrednictwem portalu Twitter. Cała scena polityczna i sympatycy ministra Szyszko łączą się w bólu z rodziną zmarłego. W tym artykule kilka słów na temat całego zdarzenia i osoby zmarłego prof. Jana Szyszko.

prof. Jan Szyszko nie żyje – prezydent informuje!

zmarły niedawno prof. Jan Szyszko, zdjęcie: Wiki Commons
zmarły niedawno prof. Jan Szyszko, zdjęcie: Wiki Commons

To spory zaszczyt, jeśli o śmierci człowieka świat powiadamia prezydent kraju. Tak się stało w przypadku prof. Szyszko:

Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP

Andrzej Duda, prezydent RP.

Również była premier, Beata Szydło, napisała na swoim oficjalnym Twitterze kilka ciepłych słów o ministrze Szyszko:

Zmarł Prof. Jan Szyszko. Był Ministrem Środowiska w moim rządzie. Człowiek zasad i wartości. Całym sercem ukochał Polskę. Wielki pasjonat przyrody. Cześć Jego Pamięci!

Beata Szydło, była premier

Marszałek sejmu, Elżbieta Witek także zabrała głos po śmierci Jana Szyszko i napisała w mediach społecznościowych co następuje:

Z wielkim żalem przyjęłam wiadomość o nagłej śmierci Pana prof Jana Szyszki. Był człowiekiem, który zasłużył się Polsce, jako poseł i minister, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca i dużej wrażliwości. Kochał przyrodę i troszczczył się o nią. Cześć jego pamięci.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP

Jana Szyszko wspominają nie tylko partyjni koledzy, ale też opozycja i dziennikarze. Małgorzata Kidawa-Błońska również skierowała wyrazy współczucia w stronę rodziny zmarłego:

Dzisiaj zmarł pan minister Jan Szyszko. Przyszła ta nagła informacja. Chcieliśmy rodzinie i najbliższym złożyć wyrazy współczucia. Tak trudne jest czasami życie, że w tej kampanii, w tej trasie przychodzą do nas tak smutne informacje. Mimo, że działamy w zupełnie innych grupach, to zawsze jest przykre, że coś takiego się dzieje

Małgorzata Kidawa-Błońska, KO

Jan Szyszko, profesor, minister – kim był?

Urodził się 19 kwietnia 1944 rok, zmarł 9 października 2019 r. W chwili śmierci miał zatem 75 lat. Minister Szyszko był synem Jana i Eleonory, miał dwójkę dzieci i był żonaty.

Pełnił funkcję ministra ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka, ministra środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, później tę samą funkcję w rządzie Beaty Szydło i po zamianach Mateusza Morawieckiego. Był także posłem na sejm V, VI, VII oraz VIII kadencji sejmu.

Więcej na temat działalności, dokonań i kontrowersji wokół osoby zmarłego można przeczytać tutaj.

Jan Szyszko – przyczyny śmierci

Jak podało Polsat News przyczyną śmierci prof. Jana Szyszko była najpewniej zatorowość płucna. Jest to choroba powodująca powstawanie zatorów w tętnicach płucnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są najprawdopodobniej przemieszczające się skrzepliny powstałe w kończynach dolnych. Te same skrzepliny mogą także powodować udary mózgu i zawały serca. W przypadku ministra Szyszki prawdopodobnie doszło do ostrego niedotlenienia, w wyniku którego doszło do śmierci.

prof. Szyszko kandydował – czy będą nowe karty do głosowania?

Nie. Prawo nie nakazuje wydawania nowych kart do głosowania w przypadku usunięcia kandydata (np. z powodu śmierci) z list wyborczych. Na lokalach wyborczych prawdopodobnie pojawiają się odpowiednie obwieszczenia, a w przypadku otrzymania jakichkolwiek głosów przejdą one na innych kandydatów partii. Więcej pisze o tym tygodnik wprost tutaj.

Na zakończenie redakcja Noalejakto.pl również pragnie przekazać rodzinie, kolegom i sympatykom zmarłego prof. Jana Szyszko najszczersze wyrazy współczucia.

AK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *