Nie działa internet? Nie dziw się! To prawdopodobnie Cloudflare!

Co raz częściej widzisz zamiast pożądanej strony internetowej „Błąd 502, strona nie działa”? Nie resetuj routera, nie naprawiaj anteny, ani nie reguluj odbiornika. To pewnie Cloudflare, który „zaatakował” całkiem sporą ilość stron internetowych od tych najmniejszych, na gigantach kończąc.

Cloudflare, czyli globalna awaria stron internetowych

Cyber Crime
Cloudflare to nie działalność hackerów!

Niestety podobne nagłówki pojawiają się w większości zajmujących się tym tematem serwisów internetowych i gazet na całym świecie. Powszechne stały się awarie systemów zarządzania treścią (CMS) spowodowane błędami w Cloudflare! Nie szukajcie przyczyny niedziałającej strony internetowej u siebie. Awarie witryn nie są związane ze sprzętem użytkowników, ani nie mają swojej przyczyny u dostawców internetu! Piszemy o tym, bo „błąd 502” najczęściej powiązany jest z lokalnymi serwerami działającymi u dostawcy internetu (DNS). Tu jednak chodzi o coś zgoła innego…

Cloudflare – co to takiego?

Większość osób mówi o tym jak o wirusie komputerowym. Przyczyną rzeczywiście może być wirus komputerowy, jednak sam Cloudflare to mechanizm mający wspomagać działanie witryn internetowych zapewniając im większą przepustowość i lepsze czasy wczytywania się! Jak na ironię mechanizm ten zawiódł doprowadzając do przeciążenia serwerów (ich CPU) na całym świecie. Efektem tego błędu Cloudflare jest wyłączenie się nawet najbardziej znanych stron internetowych, w tym strony prezydenta Andrzeja Dudy!

Cloudflare – czy mój komputer jest zagrożony?

Nie! No, chyba, że wykorzystuje technologię Clouldflare. Jeśli tak, to możesz doświadczyć przeciążenia CPU owocującego wolniejszą pracą komputera lub całkowitym jego zawieszeniem się. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, bo Clouldflare wykorzystywany jest, jak już wspomnieliśmy wyżej, na serwerach internetowych. Jak zapewniają twórcy tej technologii, nie jest to również żaden cyber-atak. Prawdopodobnie niebawem ukaże się łatka aktualizująca oprogramowanie i rugująca niepożądany bug.

Dzisiaj, dla przykładu, odnotowujemy problemy z działaniem Facebooka, Instagrama i Whatsappa. Czy jest to również problem z technologią Cloudflare? Być może tak. Pisaliśmy o tym TUTAJ!

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *