Jak skutecznie i prawidłowo myć zęby?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zwykłe szczotkowanie zębów w taki sposób, jak robi się to zazwyczaj może okazać się niewystarczające. Część dentystów i portali internetowych rozsiewa błędne mity mówiące o tym, jak powinno wyglądać dbanie o nasze uzębienie. Sprawdź, czy właściwie dbasz o swoje zęby i dowiedz się, jak poprawnie je szczotkować, by nie zostawić swojej wypłaty u stomatologa!

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia zębów!

szczoteczka do zębów
szczoteczka do zębów

Najczęściej powielanym mitem i błędem o tym, jak skutecznie i zdrowo myć zęby jest to, że należy to czynić zaraz po posiłku i trzy razy dziennie. O tyle, o ile z częstością można się zgodzić, tak z tym, że szczotkowanie zębów zaraz po posiłku to dobre rozwiązanie – już nie!

Dlaczego NIE należy myć zębów zaraz po posiłku?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Otóż podczas jedzenia i picia wzrasta kwasowe Ph w jamie ustnej, co powoduje zmiękczenie szkliwa zębów. Innymi słowy przez moment nasze zęby są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego twarda i ścierająca płytkę nazębną szczoteczka, może powodować ubytki w szkliwie, które po kilku miesiącach mogą zaowocować koniecznością dodatkowej wizyty (lub kilku) u stomatologa.

Niektórzy dentyści i portale internetowe powielają ten mit, ponieważ jest im to zwyczajnie na rękę. Pacjent częściej wraca na fotel, a do kasy trafia więcej pieniędzy. Pomijamy już fakt moralności takiego zachowania, nie mówiąc już o tym, że jest to działanie na krótką metę, bo zniszczona reputacja raczej nie wróży nic dobrego dla biznesu! Zanim jednak zlinczujemy dentystów, którzy udzielają takich porad należy przedyskutować z nimi kwestię re-mineralizacji szkliwa.

W takim przypadku z pewnością otrzymamy dodatkową informację mówiącą o tym, iż zęby myć należy po posiłku, ale zanim to uczynimy dobrze jest odczekać od 15 do 30 min. Jeśli czujemy, że powinniśmy poprawić stan czystości jamy ustnej zaraz po posiłku i nie daje nam to spokoju, można zaopatrzyć się w płyn do płukania ust. Takie preparaty dostępne są za około 10 – 20 zł w każdej aptece lub każdym większym supermarkecie bez recepty.

Jak szczotkować zęby, aby je dokładnie oczyścić?

Większość osób myśli, że czas szczotkowania ma jakieś znaczenie. Owszem ma, lecz zbyt długa czynność może niszczyć szkliwo i w ostateczności dawać odwrotny do zamierzonego efekt.

Zęby należy zatem szczotkować około 2 – 4 minut, ale dokładnie. Nie tylko z przodu i po bokach, ale też od wewnętrznej strony i od góry/dołu. Należy również pamiętać o zębach tylnych (siódemki i ósemki), do których dostęp przy myciu jest najtrudniejszy. Pasta nie ma większego znaczenia prócz właściwości bakteriobójczych i wybielających. Szczotkowanie dokładne zębów ze wszystkich możliwych kierunków i stron, zębów zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od warg, może być dość nieprzyjemne. Należy jednak te niedogodności przezwyciężyć, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia odwapnień, ubytków i wreszcie – wizyty u dentysty.

Warto też pamiętać, że krwawiące dziąsła w wyniku intensywnego mycia nie zawsze muszą oznaczać stany chorobowe. Drobne uszkodzenia naczynek krwionośnych nie są niczym strasznym pod warunkiem, że krwawienia nie są obfite i ustępują po kilku minutach! W innym przypadku zalecamy kontakt z lekarzem specjalistą!

Czym myć zęby?

Oczywiście szczoteczką i pastą. Do tego dobrze jest mieć płyn do płukania jamy ustnej, który przywraca właściwe dla zdrowia zębów Ph – zwłaszcza po posiłku! Szczoteczkę należy wymieniać co klika tygodni. Zwykle mają one kolorowe paski na włosiu, które w przypadku odbarwienia są sygnałem, że sprzęt po prostu należy wymienić na nowy. Twardość i rodzaj szczoteczki zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Mamy czuć, że zęby są gładkie, że mamy świeży oddech i nie możemy widzieć u siebie płytki nazębnej!

Powodzenia!

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *