NASA – badania wykazały, że Ziemia jest co raz bardziej zielona! Ale gdzie?

Badania przeprowadzone przez Amerykańską Agencje Kosmiczną (NASA) wykazały, że ziemia w niektórych krajach stała się bardziej zielona. Czy to znaczy, że problemy ekologiczne, o których informowaliśmy przy okazji Raportu ONZ i groźba wymierania ludzkości oddala się od nas? Zastanówmy się nad tym wspólnie!

Badania NASA nad zalesieniem planety

Trend w rzeczywistym średnim % zalesienia kraju.
źródło: NASA.gov

Nasa wysyła w przestrzeń kosmiczną satelity (co roku co najmniej kilka) realizujące różne projekty badawcze. Jednym z nich jest monitorowanie stanu zalesienia Ziemi na przestrzeni lat. I tak prześledzono ilość drzew w całej Azji. Wyniki okazały się zaskakujące, bo w obliczu narastających problemów ekologicznych, dwa wielkie kraje okazały się być bardziej zielone niż jeszcze niespełna 20 lat temu.

Indie i Chiny bardziej zielone niż kiedyś

zalesianie na przestrzeni ostatniej dekady: przyrost w %,
źródło: NASA.gov

Okazuje się – ku zdziwieniu naukowców – że Chiny i Indie odnotowują kolejno ponad dziesięcio- i ponad sześcioprocentowy przyrost powierzchni leśnych. Ma to związek z zalesianiem związanym z prowadzeniem działań przemysłowych. Kraje te osadzają rekultywowane tereny drzewami oraz sadzą nowe drzewa w ramach rekompensowania uszczerbku dokonującego się na środowisku w wyniku działań przemysłowych.

Co ciekawe na trzecim miejscu, zaraz przed Kanadą, znajduje się Unia Europejska. Średnia światowa to jedynie 2,3% przyrostu powierzchni leśnych. Czy to dużo? I tak i nie, bo oczywiście cieszy fakt, że lasów na naszej planecie przybywa, ale martwi jednocześnie to, że nie uzupełniliśmy jeszcze szkód wyrządzonych Ziemi przez ostatnie sto lat.

Czy nadal trzeba się obawiać o los Ziemi?

Tak. Zdecydowanie średni przyrost lasów na poziomie 2.3% nie uchroni nas od katastrofy ekologicznej. Aby drzewa w ujęciu globalnym mogły pomóc nam uporać się z globalnym ociepleniem, redukcją zanieczyszczeń i przywróceniem hydro-cyrkulacji sprzed choćby 100 lat, należałoby zwiększyć poziom zalesienia co najmniej dwukrotnie w ciągu jednego roku! Dlatego raport ONZ pozostaje jak najbardziej aktualny!

Mapa zmian zalesienia całej planety dostępna jest pod tym LINKIEM!

AK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *