Sześć potencjalnych rynków, na których warto inwestować w 2021 roku

„W ciągu ostatnich 30 lat rynki wschodzące zapewniły globalnym inwestorom kapitałowym możliwości zwiększenia zwrotu i dywersyfikacji ryzyka”, słusznie stwierdza raport MSCI. Termin „rynki wschodzące” pojawił się po raz pierwszy w latach 80-tych, gdy w krajach rozwijających się promowano inwestycje w fundusze inwestycyjne. Od tego momentu termin ten jest używany w różnych konotacjach dla różnych gospodarek.

Notowania giełdowe, tablica z notowaniami
Tablica notowań giełdowych // zdjęcie: pexels.com

Obecnie wiele gospodarek wschodzących należy do klubu wartego biliony dolarów i uważa się je za motory globalnego wzrostu gospodarczego. Pandemia w 2020 i 2021 r. uderzyła w gospodarki na całym świecie, a rynki wschodzące nie są wyjątkiem. Jednak połączenie słabszego dolara, wzrostu zysków z lepszych wycen i ożywienia gospodarczego stanowi podstawę do dywersyfikacji na rynkach wschodzących. Oto przegląd sześciu wschodzących gospodarek (bez określonej kolejności).

Korea Południowa

W Korei Południowej, czwartej co do wielkości gospodarce Azji, działają niektóre z najbardziej znanych firm, takich jak Samsung Electronics Co. Ltd., Hyundai Motors Company Limited, Kia Motors Corporation, Hyundai Heavy Industries Company Limited i POSCO. Kraj ma ogromny potencjał wzrostu, ale musi stawić czoła pewnym wyzwaniom, a jednym z nich jest duże uzależnienie jego PKB od eksportu. Według Ministerstwa Gospodarki i Finansów: „Chociaż istnieje niepewność, która może ograniczyć ożywienie, gospodarka prawdopodobnie zmieni się w przyszłym roku. Przewiduje się, że zarówno popyt krajowy, jak i eksport wzrosną w wyniku poprawy światowego handlu i ożywienia popytu na półprzewodniki, a także dzięki ekspansywnej polityce fiskalnej i wysiłkom ożywienia gospodarczego”. Ministerstwo Gospodarki i Finansów przewiduje, że Korea Południowa wzrośnie o 3,2% w 2021 r. Do tego 29 grudnia 2020 r. ogłoszono nowy pakiet koronawirusa o wartości 9,3 bln jenów.

Indie

Akcje, notowania, giełda
Program do obsługi notowań // zdjęcie: pexels.com

Z ujemnym wzrostem PKB w kolejnych dwóch kwartałach Indie weszły w „techniczną recesję po raz pierwszy w swojej historii w wyniku całkowitego zablokowania pandemii koronawirusa”. Pomimo obecnego spadku PKB Indie nadal charakteryzują się przekonującym wzrostem. 16 stycznia 2021 r. rząd Indii rozpoczął największą na świecie akcję szczepień. W raporcie opublikowanym 21 stycznia 2020 r. Bank apeksowy tego kraju wykazał optymizm: „W Indiach ostatnie zmiany w krajobrazie makroekonomicznym poprawiły perspektywy, a PKB jest w uderzającej odległości od osiągnięcia dodatniego poziomu, a inflacja zbliża się do celu”. Pozytywnymi czynnikami wspierającymi wzrost gospodarczy Indii są korzystna demografia, rosnący konsumpcjonizm i niskie ceny ropy.

Rynki finansowe Indii pozostają prężne – podobnie jak wiele innych rynków wschodzących – ponieważ napływają do nich silne portfele. Indie są na dobrej drodze do otrzymania rekordowych rocznych napływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Niektóre z funduszy ETF zapewniających ekspozycję na indyjskie giełdy to:

 • MSCI India Index Fund (INDA)
 • WisdomTree India Earnings Fund (EPI)
 • iShares S&P India Nifty 50 Index Fund (INDY)
 • Portfel PowerShares w Indiach (PIN)
 • Konsumencki fundusz ETF Columbia India (INCO).

Rosja

Rosja odniosła wielki sukces gospodarczy dzięki krajowej konsumpcji, eksportowi ropy i stabilnemu politycznie otoczeniu. Jednak od czasu do czasu nakładanie sankcji i spadek cen ropy nadwyrężały gospodarkę. Rosja stara się zmniejszyć swoją zależność od eksportu ropy i gazu poprzez dywersyfikację gospodarki. Jednak odejście od ropy było jak dotąd powolne. Podczas gdy gospodarka skurczyła się w czasie pandemii, Bank Światowy stwierdza, że ​​antycykliczna polityka fiskalna, akomodacyjna polityka pieniężna, przed kryzysem, znaczne bufory makro-budżetowe i ukierunkowana polityka społeczna pomogły ograniczyć jej wpływ. Według szefa rosyjskiej agencji ratingowej ACRA, gospodarka warta bilion dolarów wzrośnie o 3,8% w 2021 r. i jest to najszybszy wzrost od 2012 r. (przy założeniu braku sankcji). Opinie zarządzających aktywami są podzielone co do perspektyw Rosji. Podczas, gdy niektórzy uważają, że sektor korporacyjny jest silny, inni są sceptyczni co do rosyjskiego rynku ze względu na jego zależności od paliw kopalnych.

Niektóre z rosyjskich akcji notowanych na NYSE i Nasdaq to:

 • Veon Ltd. (VEON)
 • Mobile TeleSystems PJSC (MBT)
 • Mechel PAO (MTL), Yandex N.V. (YNDX)
 • Qiwi plc (QIWI)

Istnieje również kilka funduszy giełdowych zorientowanych na Rosję, w tym:

 • Rynek Wektory TR Rosja ETF (RSX)
 • iShares MSCI Russia Capped ETF (ERUS)
 • SPDR S&P Rosja ETF (RBL)
 • Franklin FTSE Rosja ETF (FLRU)
 • Wektory rynkowe Rosja ETF o małej kapitalizacji (RSXJ)

Tajwan

Chociaż Tajwan nie cieszy się międzynarodowym uznaniem jako odrębne państwo, z pewnością otrzymał duże uznanie za swój postęp gospodarczy. Tajwan jest jednym z czterech krajów, które są częścią akronimu TICK, a także jednym z czterech azjatyckich tygrysów. Gospodarka Tajwanu wykazała się dużą odpornością nawet podczas pandemii. Według Instytutu Ekonomii w Academia Sinica „Doświadczenie Tajwanu w walce z pandemią i utrzymaniu silnego wzrostu gospodarczego stało się centrum zainteresowania na całym świecie”. Tempo wzrostu realnego PKB w trzecim kwartale wyniosło 3,92%, a w roku 2020 ma wynieść 2,71%. Przewiduje się, że wzrost w 2021 r. Wyniesie 4,24% w związku z ożywieniem w handlu zagranicznym i silnym wzrostem inwestycji.

Tajwańska giełda papierów wartościowych ważona kapitalizacją – przykladowe zwroty:

15,01% w 2017 roku

8,6% w 2018 roku

23,33% w 2019 roku

22,80% w 2020 roku

Dwa główne fundusze ETF zapewniające dostęp do tajwańskiego rynku akcji to iShares MSCI Taiwan ETF (EWT) i Franklin FTSE Taiwan ETF (FLTW).

Tajlandia

Tajlandia reprezentuje jedną z najbardziej dynamicznych historii wzrostu – przekształciła się z kraju o „niskich dochodach” w kraj o „wyższym średnim dochodzie” ogłoszony przez Bank Światowy w ciągu mniej niż trzech dekad. Wpływ pandemii na gospodarkę Tajlandii był dotkliwy z gwałtownym spadkiem liczby przyjazdów turystów z zagranicy i spadkiem poziomu inwestycji prywatnych. MFW przewiduje, że gospodarka spadnie do 7,3%, zanim zacznie rosnąć. Biorąc pod uwagę, że turystyka w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu PKB kraju, gwałtowny spadek turystyki przełożył się bezpośrednio i pośrednio na inne sektory gospodarki. Pomimo wpływu na swoją gospodarkę, Tajlandia oferuje wspaniałe możliwości inwestycyjne, biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu, solidne rezerwy i duży potencjał napływu portfela. Aby wesprzeć gospodarkę Tajlandii, rząd wprowadził pokaźne pakiety stymulacyjne dla przedsiębiorstw z różnych sektorów.

Tajlandzki indeks SET spadł o 8,26% w 2020 r. Popularnym funduszem giełdowym obsługującym tajlandzką giełdę jest fundusz ETF iShares MSCI Thailand Capped ETF (THD).

Chiny

Chiny były w wiadomościach wspominane częściej, niż jakikolwiek inny kraj w 2020 r. Podczas gdy Chiny doświadczyły skurczu gospodarki o 6,8% w pierwszym kwartale 2020 r., szybkie ożywienie uchroniło je przed wejściem w recesję, ponieważ wzrosła ona o 3,2% w drugim kwartale. Oczekuje się, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, odnotują wzrost o 7,9% w 2021 r. prognozy są oparte na tym, że aktywność gospodarcza będzie się normalizować, a krajowe ogniska wirusa pozostaną pod kontrolą. Chińskie rynki akcji reprezentowane przez Shanghai Composite Index wzrosły o 13,87% w 2020 r. Dostępnych jest wiele funduszy ETF umożliwiających uzyskanie dostępu do chińskich giełd, w tym:

iShares China Large-Cap ETF (FXI)

Fundusz ETF iShares MSCI China (MCHI)

SPDR S&P China ETF (GXC)

Global X China Consumer ETF (CHIQ)

Invesco China Technology ETF (CQQQ)

Xtrackers Harvest CSI300 China A-Shares Fund (ASHR)

KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB)

Autor nie zajmuje żadnej pozycji na żadnej z wymienionych giełd. Inwestorzy powinni traktować powyższe informacje nie jako rekomendację, ale jako pomysł do dalszego rozważenia. Raport został starannie przygotowany, a wszelkie wyłączenia lub błędy w nim zawarte są całkowicie niezamierzone.

Na podstawie:

https://english.moef.go.kr/pc/selectTbPressCenterDtl.do?boardCd=N0001&seq=5041

https://www.reuters.com/article/russia-economy-acra/russian-economy-to-grow-3-8-in-2021-rouble-to-firm-ratings-agency-head-idUSL8N2IM0I5

http://www.econ.sinica.edu.tw/english/content/downloads/list/2013093010101097521/

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!

AS

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *