Kiedy będzie ciepło w 2021 r.?

Kiedy będzie ciepło w 2021 r. to pytanie istotne zwłaszcza, dla osób mających dość siedzenia w domu lub lubiących bardziej lato niż zimę. Prognozy długoterminowe nie są jednak ani jednoznaczne, ani optymistyczne. Jaka więc będzie końcówka zimy tego roku i kiedy w końcu będzie ciepło?

Kiedy będzie ciepło 2021?

Zima tego roku okazała się bardzo śnieżna. Dociera to do nas zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że przez ostatnie kilka lat, że opadów podczas kilku przeszłych zim było jak na lekarstwo. To nie tylko wpływ ocieplającego się klimatu, bo ten powoduje również większe amplitudy temperatur i zwiększoną gwałtowność również zimowych zjawisk pogodowych, ale też rodzaju klimatu jaki panuje w Polsce.

Ptak i wiosenne kwiaty na drzewach
Kiedy nadejdzie wiosna? I czy będzie ona ciepła? // zdjęcie: pexels.com

Jest to klimat przejściowy, który łączy w sobie cechy różnych stref klimatycznych i dlatego właśnie przez kilka lat mamy suchy i ciepły klimat z upalnymi latami i dość łagodnymi zimami, a innym razem klika zim z rzędu jest mroźna i śnieżna, a latem występują powodzie ze względu na liczne fronty atmosferyczne.

Rok 2021 zwiastować może kilka kolejnych lat upływających pod znakiem obfitych opadów śniegu i ciepłego, choć nieszczędzącego nam opadów lata. To dobrze, ponieważ sytuacja hydrologiczna naszego kraju nie napawała optymizmem. Poziom wód gruntowych był niski i mówiło się o suszy hydrologicznej, a rzeki latem niemalże wysychały. Zalegająca pokrywa śnieżna sprzyja akumulacji wód przez glebę, co może rozwiązać wiele problemów związanych z wodami gruntowymi i powierzchniowymi.

Kiedy będzie padał śnieg?

Jak już wspomnieliśmy, ocieplający się klimat powoduje zwiększone amplitudy temperaturowe. Widać to jak na dłoni w prognozach długoterminowych dla naszego kraju.

Obecnie zalegające śniegi prawdopodobnie będą się topić. Początek lutego może okazać się odwilżą, a opady białego puchu będą mieć najpewniej charakter wyłącznie lokalny i przelotny. W drugim tygodniu lutego spodziewane jest nagłe ochłodzenie za sprawą powietrza arktycznego mieszającego się z wilgotnym frontem znad Atlantyku lub znad Morza Śródziemnego.

Kiedy będzie ciepło?

Kiedy będzie ciepło w 2021 r.? Z naszych ustaleń wynika, że co ok 10 dni następować będzie fala ocieplenia przecinająca okresy chłodne. Taka tendencja utrzyma się najpewniej do końca lutego. Marzec ze względu na większe nasłonecznienie może być już miesiącem cieplejszym.

Początek marca będzie obfitował w temperatury wahające się między 3 a 12 stopniami Celsjusza. Po 20 marca 2021 r. najprawdopodobniej w Polsce zagości wiosna. Pamiętajmy jednak, iż prognozy pogody są tym mniej sprawdzalne im dalej próbujemy pogodę przewidzieć. Naszym zdaniem, zamiast troszczyć się o to, kiedy będzie ciepło, powinniśmy bardziej przejmować jakością powietrza w naszym kraju!

AK

Nasza reklama koszulek z nadrukiem SUCHE KOSZULKI: t-shirt, koszulka, nadruk, bluza, kubek, poduszka, torba, etui na telefon!
Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *