Zima 2021 – jaka będzie pogoda? Prognoza długoterminowa!

Jaka będzie pogoda w zimie końcem roku bieżącego i początkiem roku 2021? Prognozy długoterminowe przewidują już z dużą dokładnością, jaka aura czeka nas do końca lutego? Czy święta i ferie będą śnieżne?

Jest szansa na sporą ilość opadów, ale czy święta będą białe?

Winter 2020 wheather
Jaka pogoda czeka nas w 2020 i 21 roku? / pexels.com

Okazuje się, że przez ostatnie kilka lat raczej przytrafiały się w Polsce silne mrozy, jednak na niebie przeważały raczej okresy bez większego zachmurzenia, co przekładało się również na mniejszą niż dawniej ilość opadów. W skali całego kraju niewiele było dni śnieżnych, a nawet jeśli padało, to śniegu było jak na lekarstwo lub znikał on bardzo szybko.

Działo się tak za sprawą przewagi powietrza kontynentalnego, napływającego z północnego wschodu. Drugą dominującą falą powietrza, jaka do nas docierała było powietrze znad morza śródziemnego, czyli to wilgotne i ciepłe. Nie zdarzyło się ani razu, że te dwa wpływy się ze sobą połączyły, co notowaliśmy nad naszym krajem bardzo często w bardziej odległej przeszłości. Kiedy tak się działo mieliśmy bardzo śnieżą i mroźną zimę. Tego roku cyrkulacja zmienia się, dlatego należy spodziewać się większej ilości opadów niż w latach poprzednich.

Długoterminowa prognoza pogody na zimę

Zima, szron, szadź, zdjęcie: pixabay.com
Zima, szron, szadź / pixabay.com

Wszystko wskazuje na to, że jeśli tendencja się utrzyma, to tuż po świętach możemy mieć wreszcie prawdziwą śnieżną zimę. Co prawda prawdopodobieństwo wystąpienia opadów szacuje się na poniżej 50%, to jednak mieszanie się chłodnego powietrza z tym wilgotnym z pewnością zaowocuje opadami. Jeżeli temperatura będzie niższa lub bliska zeru stopni Celsjusza z pewnością doczekamy się opadów śniegu.

Śnieg – jak już było wspomniane – prognozuje się na okres poświąteczny. Opady białego puchu mogą sprawić, że Sylwester i Nowy Rok będą już białe. Zwłaszcza w górach i na wschodzie kraju. Później również przewiduje się dość dużą ilość opadów śniegu, zatem okres ferii zimowych (1-14 stycznia) również nie będzie suchy i jałowy. Dalej przewidujemy obniżenie się temperatury i dalsze opady występujące co kilka dni.

Ocieplenie klimatu a zima

Ocieplenie klimatu to nie tylko wyższa średnia temperatura, ale też duże jej wahania. Niestety w naszym, przejściowym klimacie notujemy coraz to mniejszą ilość opadów. Dlatego meteorolodzy przewidują, że zamiast typowych jeszcze 5-7 lat temu białych zim możemy doświadczyć obfitych opadów marznącego deszczu. Szklanka murowana! A wszystko przez ogrzewanie się górnych warstw atmosfery i zmieniającą się cyrkulację powietrza globalnie. Jedno jest pewne – przynajmniej przez kilka dni będzie biało!


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *