World Trade Center – 11 września 2001 r. – 18 rocznica zamachów!

Dziś mija 18 rocznica zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez członków Al-Kaidy w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Jeden samolot spadł też pod Pittsburghiem dzięki bohaterskiej postawie pasażerów, którzy dowiedziawszy się o atakach na World Trade Center i Pentagon, postanowili powstrzymać kolejny atak. Do dzisiaj nie wiadomo dokładnie, co było celem niedoszłych zamachowców…

11 września 2001 r. – dwa samoloty uderzają w wieże World Trade Center

World Trade Center, źródło: stopklatka z filmu na YouTube
World Trade Center – moment uderzenia samolotu w budynek południowy,
źródło: stop klatka z filmu na YouTube

O godzinie 8:46 rano nad Manhattanem przelatuje samolot odrzutowy. Nikt specjalnie nie zwraca na niego uwagi, gdyż w okolicy ruch lotniczy jest bardzo duży, więc dźwięk silników nie jest niczym nowym dla Nowojorczyków. Tym razem jednak samolot uderzył w jedną z wież World Trade Center – ówcześnie jednego z wyższych budynków świata, z pewnością najwyższy gmach Nowego Jorku.

Nic nie zwiastowało tej tragedii. Początkowo nawet sytuację uznano za jakiś koszmarny wypadek, awarię aparatury samolotu, błąd pilota… cokolwiek, ale nie celowe działanie człowieka. Sytuacja jednak wyjaśniła się dość szybko. W drugi wieżowiec uderzył kolejny samolot. W tym momencie nie było wątpliwości – Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez terrorystów. Stało się to na oczach połowy świata, gdyż kilkanaście minut po uderzeniu pierwszego samolotu wystarczyło, aby transmisje na żywo emitowały wszystkie, większe i mniejsze stacje telewizyjne świata.

World Trade Center w statystykach

Ataki terrorystyczne w Nowym Jorku, Waszyngtonie i jeszcze jednym, bliżej nie znanym i niedoszłym miejscu pochłonęły cztery zniszczone samoloty, w których życie straciło łącznie 265 osób (samoloty nie miały pełnego obłożenia!). Całość przeprowadzona została przez 19 terrorystów – samobójców. Ataki doprowadziły do zawalenia się dwóch wież WTC, w których życie straciło 2753 osób (dane oficjalne) – w tym kilkuset strażaków próbujących nieść pomoc uwięzionym w górnych piętrach ludziom. Warto podkreślić jednak, że większość osób przebywających w wieżach World Trade Center zdołała opuścić budynki przed ich zawaleniem się. Osoby znajdujące się nad płonącymi piętrami tyle szczęścia nie miały! Niektórzy nawet, by nie ginąć w męczarniach pożaru, decydowali się na skok…

Do ofiar ataków terrorystycznych na World Trade Center doliczyć należy ludzi, którzy zginęli pod gruzami jednego skrzydła Pentagonu w Waszyngtonie.

Ofiar mogło być więcej! Jeden samolot nie doleciał!

Najmniej głośnym wydarzeniem tamtego dnia był czwarty samolot, który nie doleciał do swojego celu. Całe szczęście, gdyż chaos i liczba ofiar tej tragedii mogłyby być jeszcze większe. Przypuszczalnie samolot kierowany był (jako drugie uderzenie) na Pentagon, ale równie dobrze za cel mógłby obrać sobie Kapitol, czy Biały Dom. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się wtedy wydarzyć i jak zachowałyby się Stany Zjednoczone w obliczu bezpośredniego ataku na senat, czy prezydenta kraju.

Do takich scenariuszy jednak nie doszło dzięki bohaterskiej postawie pasażerów lotu 93, który był stałym połączeniem między Nowym Jorkiem a San Francisco. Porywacze przejęli samolot o 9:28 tuż po tym, jak piloci dostali ostrzeżenie przed atakami terrorystycznymi i możliwością porwania samolotu.

Porywacze skierowali Boeinga na Waszyngton. Jednak ich plany pokrzyżowali pasażerowie, którzy również zdołali dowiedzieć się o atakach terrorystycznych w Nowym Jorku. Postanowiwszy działać, wdarli się do kabiny pilotów i próbowali odbić samolot. Ten jednak runął na ziemię w miejscowości Shanksville, w pobliżu Pittsburgha. O bohaterach nakręcono nawet film pt. “Lot 93”.

Nowe World Trade Center

Po 110-cio piętrowych wieżach World Trade Center nie zostało zbyt wiele. Wierze zawaliły się w 28 minutowych odstępach. Dzisiaj w ich miejscu znajduje się memoriał. Fontanna z 2753 strużkami wody i wypisanymi nazwiskami ofiar. Na terenie dawnego kompleksu WTC zbudowano jedną wieżę potocznie nazywaną nowym World Trade Center.

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. na zawsze zmieniły oblicze USA. Kraj wytoczył wojnę terrorystom żądając głów za wyrządzone zbrodnie. Przypieczętowaniem całej kampanii zbrojnej było rozbicie Al-Kaidy i zabicie Osamy Bin Ladena.

Ostatecznie zmieniono też przepisy ruchu lotniczego i zaostrzono wymogi antyterrorystyczne na lotniskach całego świata. Piloci od tamtych dni latają za zamkniętymi, wzmocnionymi drzwiami do kokpitu. Gdyby tego typu restrykcje wprowadzono wcześniej, do ataków na WTC – przynajmniej w takiej postaci – z pewnością nie doszłoby.

AK

18 ujęć ataków na WTC
Obserwuj i podziel się:
Facebook
Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *