Wybuch wulkanu Stromboli we Włoszech!

Dzisiaj, czyli 28 sierpnia 2019 r. około godziny 10:17 czasu uniwersalnego koordynowanego (UTC) miała miejsce bardzo silna erupcja wulkanu Stromboli w archipelagu wysp Liparyjskich. Erupcja wyrzuciła w powietrze tony popiołów i dymu, było widać wyładowania elektryczne. Nagrania są przerażające!

Wulkan Strombili we Włoszech wybuchł!

Wybuch Wulkanu Stromboli, Włochy, źródło: Zdjęcie internauty/Twitter
Wybuch Wulkanu Stromboli, Włochy, źródło: Zdjęcie internauty/Twitter

Wg INGV, włoskiej agencji zajmującą się wulkanologią, eksplozja objęła centralną i południową część leja wulkanicznego. Wyrzuty z erupcji spłynęły po południowych zboczach aż do poziomu morza! Wybuch wulkanu widoczny był również na sejsmografach.

Także lotnictwo zostało postawione w stan kodu czerwonego, co znaczy, że należy omijać wyspę Stromboli.

Wycieczki turystyczne na szczyt wulkanu wstrzymane do odwołania

Jak podaje INGV, wszelkie działania turystyczne na wyspie Stromboli zostały wstrzymane na czas nieokreślony. Władze planują przyjrzenie się turystyce na wyspie z uwagi na powstałe zagrożenia tym bardziej, że wulkan Stromboli wybuchał również w roku 2018 i w czerwcu 2019 r., kiedy to zginęła jedna osoba. Być może cała turystyka zostanie na wyspie zablokowana.

Wybuch wulkanu Stromboli, Włochy – czy są ofiary?

Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, lecz jak podają włoskie media (powołując się na lokalne władze i służby ratownicze), nie ma szans, aby ktokolwiek zwiedzający w tym czasie szczyt wulkanu Stromboli przeżył. To samo stanowisko wyraził Boris Behncke, przedstawiciel INGV.

Najsilniejszy wybuch Stromboli od 2007 roku?

Dzisiejszy wybuch wulkanu Stromboli był najsilniejszą (wg INGV) erupcją zarejestrowaną od 2007 r. Wulkan od początku sierpnia wyrzucał z siebie dżety gazów i pyłów na wysokość około 200 m., jednak to normalne zachowanie podczas okresu jego aktywności. Niemniej jednak notowane sejsmicznie aktywności i wyrzuty materii z centralnej części stożka krateru mogły być przesłanką o nadchodzącej większej erupcji. Nie wiadomo jednak, dlaczego w pobliże góry wciąż dopuszczani byli turyści. Czyżby ryzyko wybuchu wulkanu Stromboli działało na niektórych przyciągająco?

Wulkan Stromboli ma niespełna 1000 m wysokości, a jego geologiczna historia jest bardzo świeża, bo sięga zaledwie 5 tys. lat wstecz, kiedy to góra uformowała się do obecnych rozmiarów. Pierwsze erupcje miały natomiast miejsce ok. 15 tys. lat temu. Można więc stwierdzić, że Stromboli to wulkan stosunkowo niewielki, a dzisiejsza erupcja jest jedynie kichnięciem w porównaniu np. z wybuchem Wezuwiusza albo góry św. Heleny, jednak i tak robi wrażenie, a wyziewy widoczne były z odległości przekraczającej 100 km.

Nagrania wybuchu wulkanu Stromboli we Włoszech, 28 sierpnia 2019 r.

Podczas erupcji w okolicy było – jak zwykle o tej porze roku – mnóstwo turystów. Niektórzy przebywali bezpośrednio na wyspie, inni zaś brali udział w rejsach lub wypoczywali na pobliskich wyspach. Wielu udało się uchwycić moment erupcji! Nagrania wybuchu wulkanu Stromboli we Włoszech wprost zapierają dech w piersiach!

Zdjęcia z samolotu:

Zobacz też artykuł o rodzącym się w Niemczech wulkanie!

LINK: https://noalejakto.pl/2019/06/14/wulkan-coraz-bardziej-aktywny-czy-jestesmy-zagrozeni/

AK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *