Giewont – uderzenie pioruna, burza i śmierć!

Nad Tatrami przeszła gwałtowna burza. Skutki wichury dotknęły w szczególności okolice Giewontu, który został trafiony piorunem. TOPR potwierdza – są ofiary śmiertelne. Niecodzienna pogoda, tragedia i co się tak naprawdę stało w górach?

Giewont – co się stało w Tatrach?

(aktualizacja poniżej)

Jak relacjonują turyści, ratownicy ciągle zwożą poszkodowanych, a śmigłowce nieustannie krążą nad górami transportując najciężej rannych.

Wygląda na to, że niektóre osoby znalazły się w samym centrum burzy. Błyskawice uderzały tuż obok nich, a nagły deszcz zmienił się w ścianę wody. Górskie zbocza, niezawierające zbyt dużo gleby, nie absorbują deszczu, więc stoki zamieniają się w rwące strumienie. Najsilniejsze wyładowania miały miejsce na Hali Kondratowej.

TOPR potwierdził – są ranni i zabici

Giewont przy dobrej pogodzie, źródło: pixabay.com
Giewont przy dobrej pogodzie, źródło: pixabay.com

Niestety potwierdziły się doniesienia początkowo podawane przez „Tygodnik Podhalański” o osobach, które straciły życie. Naczelnik TOPR w rozmowie z dziennikarzami Polsat News potwierdził, że kilka osób poniosło śmierć. Jak podało RMF FM reanimowany był 12-latek, który prawdopodobnie został rażony piorunem. Do tej pory wiemy o trzech nieżyjących w wyniku burzy osobach!

Bilans tragedii jest o tyle ogromny, że w okolicy Giewontu – kiedy doszło do wyjątkowo silnego wyładowania atmosferycznego – znajdowało się zaledwie około dwudziestu turystów. To wyjątkowo niewiele jak na tę porę roku. Przynajmniej takie doniesienia przekazują RMF FM i Radio Zet.

Giewont – burza w górach zawsze jest niebezpieczna!

Pamiętajmy, że górska pogoda zmienia się kilkakrotnie szybciej niż gdzie indziej. Dodatkowo niebo często jest przesłonięte wzniesieniami, dlatego nadciągającą burzę ludzie zauważają dopiero, kiedy ta znajduje się nad nimi. Jedynym ratunkiem jest tu obserwacja radarów pogodowych przekazujących dane pogodowe (w tym zarejestrowane władowania) w czasie rzeczywistym. Jednak i to może nie dać na tyle dużej przewagi nad burzą, by zdążyć znaleźć schronienie!

Aktualizacja 23.08.2019 r.:

Burmistrz zakopanego ogłosił dzisiaj w trzydniową (piątek – niedziela) żałobę!

Ostatnie doniesienia po burzy nad Tatrami mówią o czterech osobach zabitych i ponad 100 rannych! Jak podaje TVN24 lekarze opatrujący rannych mówią głównie o poparzeniach w wyniku porażenia piorunem i zaburzeniach EKG, co jest równie charakterystyczne przy tego typu wypadkach! Do tego mowa jest jeszcze o urazach powstałych w wyniku przypadkowych upadków podczas trudnych, burzowych warunków w górach.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *