15 sierpnia – święto Matki Boskiej Zielnej i święto Wojska Polskiego!

Wiele osób zastanawia się jakie święto wypada na 15 sierpnia. Wszystko dlatego, że niektórzy mają przez nie długi weekend i nie zawsze wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. Okazuje się bowiem, że w ten dzień przypadają dwa wymienione już wcześniej w tytule święta.

15 sierpnia – jakie to święto?

Na dzień 15 sierpnia przypada święto potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej i (także potocznie) świętem Wojska Polskiego. Pełna i właściwa nazwa tych świąt to kolejno: święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obydwa ważne pod względem religii chrześcijańskiej jak i uczuć patriotycznych.

15 sierpnia – czy to dzień wolny od pracy?

Tak. 15 sierpnia, jak co roku, to dzień od pracy wolny. Wiele osób ma również wolny piątek 16-stego (15 sierpnia to czwartek!), stąd wspomniany we wstępie długi weekend. Warto też dodać, że 15 sierpnia jest dniem wolnym nie tylko od pracy, ale od handlu – działa jak niedziela niehandlowa.

Matki Boskiej Zielnej, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Doprawdy można się w tym wszystkim pogubić. Z jednej strony oficjalna nazwa „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny”, a z drugiej nazwa zgoła inna – „Matki Boskiej ZIelnej”, co jest nazwą popularną i potoczną.

Zioła, bukiet tradycyjny Matki Boskiej Zielnej
Zioła, bukiet tradycyjny Matki Boskiej Zielnej

Dla Katolików jednak Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z ważniejszych świąt. Wspomina ono wzięcie Matki Jezusa do nieba z ciałem i duszą, co stanowi jeden z dogmatów wiary chrześcijańskiej ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 r.! To właśnie wydarzenie upamiętniane jest 15 sierpnia i w kościele katolickim jest świętem nakazanym, co oznacza, że obowiązkowo trzeba uczestniczyć we mszy świętej!

Dlaczego na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówi się „Matki Boskiej Zielnej”?

Jest to polska tradycja. Maria Wniebowzięta jest patronką bujnej roślinności i całej ziemi. Stąd właśnie „Zielnej” w tradycyjnej nazwie tego święta. W to święto chrześcijanie modlą się o urodzaj i dziękują za plony. Wiąże się to też z jednym z apokryfów (zapisy, które m.in. nie weszły do Biblii), w którym to pochowano Maryję, ale niewierny Tomasz spóźnił się na pochówek. Z tego powodu chciał zobaczyć ciało kobiety. Odsunięto więc grób, ale zamiast pochowanej Maryi były tam lilie i inne, wonne kwiaty.

15 sierpnia to także święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Wojsko na obchodach święta Sił Zbrojnych!
Wojsko na obchodach święta Sił Zbrojnych!

Święto Sił Zbrojnych RP, potocznie święto Wojska Polskiego, obchodzi się tradycyjnie 15 sierpnia. Zostało ono ustanowione w celu upamiętnienia tzw. „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej. Była to zwycięska bitwa (1920 r.) w wojnie polsko-bolszewickiej. W tej bitwie swoimi umiejętnościami taktycznymi wsławił się m.in. Józef Piłsudski, a polskie zwycięstwo przesądziło prawdopodobnie o zachowaniu przez nasz kraj niepodległości. Wielkie znaczenie bitwy i sukces militarny sprawiły, że wydarzenie to zaczęto nazywać „Cudem nad Wisłą” i dla upamiętnienia go ustanowiono święto Sił Zbrojnych (Wojska Polskiego) na 15 sierpnia każdego roku.

Warto podkreślić, że oficjalna nazwa tego święta została wprowadzona przez Sejm w roku 1992 i jest ujęte w dzienniku ustaw ( Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303).

GB

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *