Ostrzeżenia meteorologiczne: burze z gradem!

Niestety znowu musimy przekazać ostrzeżenia meteorologiczne. Zapowiada się nie tylko burzliwa noc, ale i groźny pod tym względem dzień. W jakich województwach wystąpią burze z gradem?

Aktualizacja 8 sierpnia 2019 r., 23:42

Jedno województwo zachowało tylko ostrzeżenie 1-szego stopnia. Pozostały obszar kraju bez żadnych ostrzeżeń. Pogoda się stabilizuje. To samo tyczy się ostrzeżeń hydrologicznych!

IMGW – ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia

Ostrzeżenia meteorologiczne, źródło: IMGW-PIB
Ostrzeżenia meteorologiczne, źródło: IMGW-PIB

IMGW wydała właśnie ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Jak widać na mapce prawie cały kraj objęty został odpowiednimi alertami. W ponad 120 powiatach wydano dodatkowe ostrzeżenia przed gradem, który w znacznym stopniu może utrudnić życie, zagrozić zdrowiu, uszkodzić pojazdy i uprawy.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Ostrzeżenia hydrologiczne, źródło: IMGW-PIB
Ostrzeżenia hydrologiczne, źródło: IMGW-PIB

Tym razem w parze z ostrzeżeniami meteorologicznymi IMGW wydało także ostrzeżenia hydrologiczne. W zaznaczonych na mapce innym niż niebieski kolorem województwach mogą wystąpić wezbrania, nagłe wezbrania i lokalne podtopienia. Rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze ich nurt może nagle zmieniać się w rwący, a poziom wody gwałtownie wzrastać. Prosimy zachować szczególną ostrożność i nie dać się ponieść np. chęci zrobienia dobrego zdjęcia rwącej, wezbranej rzeki!

Jak zachować się podczas burzy?

Burze, jakie zapowiada się na najbliższe godziny i dni mogą być bardzo silne. Oprócz porywistego wiatru, można będzie oberwać kulkami gradowymi lub zostać rażonym piorunem. Jak więc zminimalizować ryzyko obrażeń podczas tych zjawisk meteorologicznych?

  1. Samochód i dom są najbezpieczniejszym miejscem. Samochód ochroni nas przed wyładowaniami. Więc jeśli nie możesz schować się natychmiast do domu, mieszkania albo przypadkowego sklepu, zostań w samochodzie.
  2. Nie stój pod drzewami. Soki i woda zawarte w drzewie po uderzeniu pioruna natychmiast parują rozrywając roślinę od środka, a człowieka chowającego się przy jego pniu dziurawią tysiącami odłamków!
  3. Otwarta przestrzeń to również nie najlepsze miejsce do przebywania podczas burzy zwłaszcza, jeśli to człowiek jest najwyższym punktem w okolicy. Własnie w takie punkty trafiają najczęściej pioruny.
  4. Jeśli podczas burzy lub bezpośrednio przed nią czujesz na ciele, włosach lub karku dziwne mrowienie, złącz mocno nogi i przykucnij. Prawdopodobnie czujesz ładunki elektrostatyczne, które łatwo mogą ściągnąć na Ciebie piorun (tak! brzmi jak science-fiction, ale takie przypadki zdarzają się!).
  5. Grad może być nie tyle bolesny, ale groźny dla życia lub zdrowia. Samochód może nas ochronić, ale w przypadku naprawdę ogromnych kul gradowych, może zwyczajnie nie wystarczyć, zatem jeśli zaczyna padać grad, lepiej schować się pod dość solidny dach!
  6. Dodatkowo warto wspomnieć, że również parasol nie jest najlepszym wynalazkiem podczas burzy. Jeśli burza przechodzi bezpośrednio nad nami, należy złożyć parasol, by nie ściągnął na siebie wyładowań atmosferycznych!
  7. Obserwuj pogodę. Pisaliśmy już jak możesz to zrobić (TUTAJ: https://noalejakto.pl/2019/07/30/jak-sledzic-burze-kilka-ciekawych-stron/ ). Dzięki tym poradom unikniesz bezpośredniego narażenia się na kontakt z siłami natury!

Obserwuj i podziel się:
Facebook
Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *