Bjorg Lambrecht zginął w wypadku na Tour de Pologne! Co się stało?

Potwierdziły się smutne wiadomości o śmierci jednego z faworytów wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, Bjorga Lambrechta. Co się tak własciwie stało i dlaczego Bjorg Lambrecht nie żyje pomimo zabezpieczeń, kasku i szybkiej reakcji lekarzy? Czy Tour de Pologne będzie kontynuowany?

Bjorg Lambrecht nie żyje – co się stało?

Kolarstwo to niebezpieczny sport, źródło: pixabay.com
Kolarstwo to niebezpieczny sport, źródło: pixabay.com

Jak podaje portal Interia.pl Bjorg Lambrecht był jednym z faworytów wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Niestety miał bardzo nieprzyjemny i przez nikogo niespodziewany wypadek. Lekarz wyszedł do dziennikarzy i ze łzami w oczach oznajmił, że stał się wypadek z nieokreślonych przyczyn. Kolarz z całym impetem zderzył się z betonowym przepustem. Wielonarządowe obrażenia, w tym poważny uraz głowy, nie dały mu szans na przeżycie.

Bjorg Lambrecht zginął podczas Tour de Pologne

Wypadek miał miejsce na 48 kilometrze etapu o łącznej długości 150 km. Etap prowadził ze Stadionu Śląskiego do miasta Zabrza. Lekarz, który przekazał informacji o śmieci Bjorga Lambrechta podkreślił też, że pomimo zastosowania urządzenia do pośredniego masażu serca, trzeba było wykonać bezpośredni masaż.

Poszkodowanego reanimowano w karetce pogotowia, ale na miejsce zostały wezwane też śmigłowce pogotowia ratunkowego, jednak kolarz, Bjorg Lambrecht, był zbyt ciężko ranny i do transportu lotniczego nie nadawał się. Został przewieziony drogą lądową do Rynika, gdzie zmarł podczas operacji w tamtejszym szpitalu.

Jak ustalono w trakcie operacji kolarz miał rozległe obrażenia klatki piersiowej, głowy i jamy brzusznej – w tym krwawiącą śledzionę. Relacjonujący lekarz był wyraźnie poruszony tragedią i jak twierdzi nie wie, co mogło być przyczyną wypadku. Niestety nie wiadomo i pewnie nigdy nie dowiemy się, dlaczego Bjorg Lambrecht upadł podczas jazdy. Smutne relacje przekazywał lekarz Tour de Pologne, dr Ryszard Wiśniewski.

Czesław Lang komentuje wypadek Bjorga Lambrechta

„Czterdziesty ósmy kilometr okazał się kilometrem pechowym, gdzie z jezdni, nie wiadomo dlaczego, zjechał Bjorg Lambrecht. Tak się złożyło, że wpadł do głębokiej fosy. Obrażenia były na tyle poważne, że wezwaliśmy szybko helikopter i karetkę. Przewieziono go do szpitala, jeszcze akcję serca udało się pobudzić, ale niestety nie przeżył. Jest nam bardzo przykro (…) To nie był zjazd, na którym się osiąga dużą prędkość, ale prosta, szeroka droga. Moment zawahania, zjazd z asfaltu i tragedia…”

Czesław Lang dla portalu interia.pl

Organizator Tour de Pologne oznajmił, że wyścig będzie kontynuowany. Zrezygnowano jedynie z ceremonii dekoracyjnej na koniec feralnego etapu. Podium było tym razem puste, a każdy obecny na miejscu był wyraźnie poruszony zaistniałą sytuacją.

Bjorg Lambrecht – jakie były przyczyny wypadku?

Na razie nie wiadomo nic więcej o przyczynach tragedii jaką był wypadek Bjorga Lambrechta podczas Tour de Pologne. Ani lekarz, ani organizator wyścigu kolarskiego, Czesław Lang, nie wiedzą, jaka mogła być przyczyna wypadku.

Wszyscy zaangażowani w sprawę spekulują jedynie, że mogło to być niefortunne popchnięcie przez innego kolarza, chwilowa dekoncentracja, defekt mechaniczny roweru albo zasłabnięcie. Nie wiadomo też nic o ewentualnych nagraniach z kamer telewizyjnych, amatorskich lub monitoringu, na których mógł zostać uchwycony moment wypadnięcia kolarza z trasy.

Przed wypadkiem Bjorg Lambrecht zajmował 20 lokatę i był jednym z faworytów wyścigu Tour de Pologne.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *