UWAGA! UPAŁY W CAŁYM KRAJU! Do tego ostrzeżenia hydrologiczne!

Niedawno pisaliśmy o ostrzeżeniach meteorologicznych i nadciągającym wyżu znad afryki i Hiszpanii. Okazuje się, że saharyjskie klimaty rozgościły się na naszym kontynencie i w naszym kraju na dobre zmuszając Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) do wydania oficjalnych ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych!

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dla całej Polski!

Ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia, źródło: http://www.imgw.pl/
Ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia, źródło: http://www.imgw.pl/

To zdarza się niezwykle rzadko. Upały drugiego stopnia, których prawdopodobieństwo wystąpienia szacuje się na 85% dotkną niemalże całego kraju. IMGW tłumaczy drugi stopień ostrzeżeń następująco:

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

IMGW

Afrykańskie upały nad całą Polską!

Temperatura w całym kraju (tylko kilka powiatów w woj. zachodniopomorskim bez ostrzeżeń) przekroczy 30 stopni. Lokalnie możliwe gorąco przekraczające 35 stopni. W takiej temperaturze należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, pamiętać, aby schładzać organizm w upalny dzień i śledzić alerty i komunikaty pogodowe na bierząco. Jeśli zaś ktokolwiek będzie na tyle odważny, aby wybrać się nad wodę w celach rekreacyjnych, powinien pamiętać o kremie z silnym filtrem przeciw promieniom UV (co najmniej o wartości 30).

Ostrzeżenia hydrologiczne dla 3 województw! Czy będą powodzie?

Ostrzeżenia hydrologiczne podaje IMGW dla 3 województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Nie oznacza to, że należy spodziewać się powodzi, bo wody nie powinny przekroczyć stanów ostrzegawczych. Należy jednak uważać na zjawiska meteorologiczne powiązane z występowaniem wysokich, upalnych temperatur. Chodzi bowiem o burze i nawałnice, które w tych właśnie województwach spowodować mogą nagłe wezbrania i lokalne podtopienia.

Burze, grad i tornada?

Co prawda prognozy pogody przewidują tylko te pierwsze, ale pogoda pokazała już nie raz, że potrafi płatać nieoczekiwane figle – zwłaszcza podczas upałów, kiedy w atmosferze gromadzi się więcej energii. Jak widać na mapie z ostrzeżeniami meteorologicznymi, największe prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zjawisk będzie w Polsce północno-wschodniej. Nie należy jednak bagatelizować sytuacji, gdyż komórki burzowe mają to do siebie, iż formują się lokalnie, a kiedy są zasilane energią rozgrzanego powietrza, mogą szybko się przemieszczać i rosnąć w siłę!

Obserwuj i podziel się:
Facebook
Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *