Zmiany klimatu – co mówią oficjalne raporty?

Podejmowaliśmy ten temat już kilkakrotnie pisząc m.in. o Raporcie ONZ. Tym razem do gry włącza się Polska Akademia Nauk (PAN) prosząc m.in. dziennikarzy o rzetelne podejmowanie tematu. Czy sytuacja jest na tyle poważna, że naukowcy muszą apelować o dokładne edukowanie społeczeństwa, czy mają dość siania paniki przez portale plotkarskie? Przeanalizujmy sytuację…

Oficjalne stanowisko Polskiej Akademii Nauk w sprawie ocieplenia klimatu

armageddon, źródło: pexels
Czy Ziemi grozi zagłada? źródło: pexels

Na stronach PAN można znaleźć krótkie i treściwe stanowisko tyczące się zmiany klimatu na Ziemi. Skoro tak ważny ośrodek naukowy zabiera w tej sprawie głos, problem musi być niebagatelny.

PAN podkreśla, iż człowiek i jego działalność jest głównym motorem napędowym zmian klimatycznych, zwłaszcza jego ocieplenia, na co można przedstawić twarde, niepodważalne dowody! Działalność człowieka wpływa na stan środowiska od zawsze, ale nasilenie zjawiska nastąpiło wraz z rewolucją przemysłową (w XIX w.) i trwa do dzisiaj.

Jak działalność człowieka wpływa na środowisko?

Naukowcy Polskiej Akademii Nauk podkreślają, iż człowiek przyczynił się do zmiany klimatu. Ocieplenie klimatu jest głównym czynnikiem wpływającym na pozostałe reakcje planety, a przyczyną jego jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Już teraz (wg PAN) średnia temperatura na Ziemi jest o 1 stopień Celsjusza wyższa niż w czasach sprzed wspomnianej tu już rewolucji przemysłowej. Laik powie, że 1 stopień to mało, ale podkreślamy, że mowa o średniej temperaturze, która daje o wiele większe niż można przypuszczać amplitudy temperatur oraz przelicza się na ogromne ilości kumulowanej w atmosferze energii, co z kolei przekłada się na niszczycielskie i skrajne zjawiska atmosferyczne itd., itp.

Czy zmiany klimatu mają wpływ na życie człowieka?

To również zostało włączone do oficjalnego stanowiska Polskiej Akademii Nauk. Co prawda nie podkreśla się dokładnego wpływu zmian klimatycznych na życie ludzkie, to jednak nie od dzisiaj wiadomo, że zmieniające i – głównie – pogarszające się warunki życia odbijają się negatywnie na zdrowiu.

Cierpią na tym całe społeczeństwa. Nawet w Polsce zmiany klimatu są już dotkliwie odczuwalne. Susza hydrologiczna od kilku lat doskwiera rolnikom, którzy walczą o utrzymanie plonów. W tym roku (24 lipca) minister rolnictwa stwierdził na antenie TVP, iż niektórzy rolnicy zupełnie rezygnują z upraw z powodu suszy i podejmują się innych działalności. Problem nie jest jeszcze dewastujący, ale jeśli tendencja ta się utrzyma, Polska może mieć poważny problem z produkcją żywności.

Czy kryzysu klimatycznego można uniknąć?

Tak. Naukowcy z PAN podkreślają, że jest realna szansa na uniknięcie katastrofy klimatycznej. Zmiany klimatu nie są jeszcze na tyle głębokie, żeby nie można ich było zatrzymać. Szansa ta jednak z roku na rok się zmniejsza.

Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem

PAN

Jakie działania podejmuje się, żeby zmiany klimatu zatrzymać?

Naukowcy naciskają na konieczność wprowadzenia tzw. neutralności węglowej. Chodzi m.in. o to, aby ograniczyć zużycie paliw kopalnych i przejść z pozyskiwania energii na źródła naturalne (energia słoneczna, wiatrowa, elektrownie wodne itp.). Dużo już w tym kroku poczyniono. W Unii Europejskiej próbowano przeforsować takie rozwiązania, jednak były kraje, które sprzeciwiały się anty-węglowej polityce. Jednym z tych krajów była niestety Polska (pisaliśmy o tym tu: https://noalejakto.pl/2019/06/22/polska-przeciw-ratowaniu-klimatu/ ). Jest to o tyle dziwne, że jak wspomniano kilka akapitów wyżej, nasz kraj zaczyna coraz bardziej zmiany klimatu odczuwać.

Oczywiście stan środowiska jest jednym z bliższych nam tematów, dlatego pewnym jest, że ten artykuł nie jest ostatnią próbą dziennikarskiego zawalczenia o naszą planetę. Troska o stan klimatu i czystość Ziemii, to już nie wytwór obśmiewanych niegdyś ekologów, ale troska o nasze zdrowie i życie naszych dzieci, wnuków i osób, które kochamy.

AK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *