Adam Słodowy NIE umarł! Największe portale powtarzały fake newsa!

Niestety doszło do fatalnej pomyłki lub celowego rozpowszechniania nieprawdziwej informacji medialnej (tzw. fake news). Jeden z portali internetowych podał, że Adam Słodowy nie żyje. Te wieści powtarzane zostały przez największe portale internetowe. Jak do tego doszło?

Informacja o śmierci Adama Słodowego

Adam Słodowy
Adam Słodowy, screen: youtube.pl, źródło pod artykułem

Znany z prowadzenia popularnego programu “Zrób to sam“, Adam Słodowy, żyje i ma się dobrze. Niestety dzisiaj rano jeden z portali internetowych cieszący się ponoć sporym zaufaniem podał nieprawdziwą wiadomość o śmierci Słodowego. Informacja zaczęła się rozprzestrzeniać w internecie i o mały włos nie trafiła nawet do telewizji. Niektóre portale szybko usunęły te newsy z sieci po weryfikacji sensacyjnych doniesień. Jak to się dzieje, że początkujący portal (taki jak nasze noalejakto.pl) może zweryfikować informację zanim puści artykuł w eter i niezwłocznie dociec prawdy, a największe serwisy takie jak TVP, powielają nieprawdziwe treści. Czyżbyśmy byli świadkami tzw. “wyścigu szczurów”, gdzie każdy stara się być pierwszy nawet za cenę podania fake newsa i wpadki?

TVP INFO wydało sprostowanie w sprawie Adama Słodowego

Na stronie TVP INFO czytamy sprostowanie wyjaśniające, że Adam Słodowy żyje. Zatrważające jest jednak to, że czytamy tam (stan z 19:15, 19 lipca 2019 r.), co następuje:

Jeden z portali informacyjnych podał dziś, że popularny prezenter zmarł w wieku 95 lat. Na informację powoływały się, powtarzając tę wiadomość, niektóre inne media, w tym także nasz portal.

https://www.tvp.info/43573273/adam-slodowy-zyje-fatalna-pomylka-mediow

Czy można odczytywać tę wypowiedź jako przyznanie się do powielania wiadomości na podstawie – i jedynie – doniesień innych portali internetowych? Chyba od mediów publicznych (państwowych!) oczekuje się rzetelności i wiarygodności, a nie powtarzania treści z weryfikacją post-factum?

Adam Słodowy żyje i ma się dobrze!

Całe szczęście portal TVP INFO szybko sprostował nieprawdziwe informacje o śmierci Adama Słodowego. Nie wszystkie serwisy były na tyle odważne, by przyznać się do błędu. Duża ich część liczy, że internauci nie zauważyli artykułów, które gościły w sieci ledwo kilka, bądź kilkanaście minut.

Jeszcze większa radość ogarnia nas na wieść, że Adam Słodowy żyje i – póki co – ma się dobrze! Informację potwierdziła – wg TVP INFO – osoba z rodziny celebryty. Niestety nie wiemy, kto jako pierwszy wypuścił fake-newsa i czy było to działanie zamierzone (tzw. kaczka dziennikarska), czy niefortunna pomyłka. Jeśli czegoś się dowiemy, poinformujemy Państwa w trybie pilnym!

“Zrób to sam” i Adam Słodowy w szczytowej formie!
Obserwuj i podziel się:
Facebook
Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *