Komar tygrysi w Polsce! Uważajcie?

Niedawno media obiegła informacja, że w Polsce, dokładnie w Katowicach, odnotowano pojawienie się komara tygrysiego. Mówiono, że jest to groźny i szybko namnażający się gatunek komara (Aedes albopictus), który może być groźny dla ludzkiego życia. Czy to prawda?

Obserwacja Komara tygrysiego w Polsce

Komar tygrysi, źródło: pixabay.com
Komar tygrysi, źródło: pixabay.com

Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z tzw fake newsem. Sama informacja jest być może nawet prawdziwa – choć abstrahujemy celowo od podawania nazwisk – to jednak wszystko wskazuje na to, że zagrożenie Komarem tygrysim jest znikome. Nawet jeśli ktoś, gdzieś w Polsce Aedes albopictus zaobserwował, to nie mamy żadnych doniesień o obserwacji tego gatunku komara gdziekolwiek indziej. Oczywiście rękę na pulsie trzymamy, bo sprawa może być poważna, ale wszystko każe nam przypuszczać, iż jest to jedynie szum medialny.

Komar tygrysi – czy jest groźny?

Jest to jeden z szybko rozmnażających się owadów z rodziny komarowatych. Komar tygrysi występuje w Azji Południowo-Wschodniej i jest tam najczęściej występującą odmianą z tej rodziny owadów. Komar ten lokalnie jest istotny z punktu widzenia mikrobiologii, ale dla ludzi może być groźny gdyż roznosi arbowirusy. Do europy został sprowadzony przypadkowo poprzez migracje ludności i stopniowo zasiedla kolejne kraje. Stąd właśnie uzasadniona obawa, że trafi także do Polski (był niedawno odnotowany w Bułgarii).

Jeśli więc traficie na egzemplarz, który wygląda podobnie (ma jasne plamki) jak ten na dołączonej do tego artykułu grafiki, zgłoście to lokalnym służbom. Najlepiej byłoby schwytać jeden z egzemplarzy, aby można było zbadać Wasze obawy i potwierdzić lub obalić obecność Komara tygrysiego w Polsce.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *