Burze, trąby powietrzne, a potem skwar do 40 stopni!

Pogoda na najbliższe dni i tygodnie nie zapowiada się dla naszego kraju zbyt dobrze. Co prawda IMGW wydało na chwilę obecną jedynie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami, w dodatku wyłącznie dla województw południowych, to kolejne dni mogą przynieść skrajnie niebezpieczne zjawiska meteorologiczne!

Burze z gradem i tornada w Polsce?

Tornado, trąba powietrzna
Tornado, trąba powietrzna, fot. pixabay.com

Najbliższych kilka dni przyniesie liczne burze i nagłe załamania pogody. Jest ciepło, a w atmosferze gromadzi się nadmiar energii, który rozładowuje się w postaci gwałtownych zjawisk pogodowych.

Burze mogą przynieść również niszczycielski grad. Lokalnie możliwe są podtopienia w wyniku bardzo intensywnych opadów. Uważajmy również na pioruny i porywisty wiatr. Nie wolno chronić się pod drzewami, ani przebywać na otwartej przestrzeni. Jeśli poczuje się mrowienie na plecach lub głowie, znaczy to, że zbliża się uderzenie pioruna i przepływają przez nas ładunki elektrostatyczne. Należy się wtedy skulić, ale nie kłaść na ziemi. Najlepiej kucnąć z mocno złączonymi nogami. Takie zachowanie w skrajnych przypadkach może uratować nam życie.

Meteorolodzy prognozują też wysokie temperatury sprzyjające powstawaniu lejów kondensacyjnych mogących owocować powstawaniem trąb powietrznych zwanych też tornadami. Tereny, gdzie nie ma zbyt licznie występujących wzniesień są bardziej narażone na wystąpienie tornad.

Wysokie temperatury – 40 stopni Celsjusza w cieniu!

Istnieje również ryzyko wystąpienia bardzo wysokich temperatur. Choć po weekendzie nastąpi ochłodzenie, to już w przyszłym tygodniu mogą wystąpić groźne dla życia upały. Najbardziej narażone są województwa zachodnie! Takie informacje podaje TVN24.

W takich temperaturach nie trudno o odwodnienie, utratę przytomności lub udar. Prosimy o ostrożność! Również najbardziej nagrzane województwa narażone będą najbardziej na występowanie trąb powietrznych, wichur i burz z gradem!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *