Czy USA zmieni prawo wizowe specjalnie dla Polski?

Niedawno pisaliśmy o zażenowaniu, z jakim z sytuacji próbowała wybrnąć ambasador USA w Polsce, kiedy okazało się, że zapowiadanego zniesienia wiz do USA nie będzie (LINK: https://noalejakto.pl/2019/06/04/wizy-usa-zaostrzone/ ). Zamiast tego okazało się, że doszły nowe, kontrowersyjne wymogi. Tym razem Donald Trump zapowiedział zniesienie wiz. Czy USA zmieni swoje prawo specjalnie dla Polski?

Donald Trump
D.Trump przemawia z entuzjazmem

Wizyta prezydenta Dudy w USA

Jak udało nam się dowiedzieć prawo wizowe USA stanowi, że dany kraj może ubiegać się o zniesienie wiz, kiedy liczba odrzuconych wniosków wizowych spadnie poniżej 3%. Niestety wynik Polskich – choć nie jest zły – to ciągle wartość wyższa niż 3% odrzuconych wniosków o wizę do USA. Takie informacje wyszły na jaw przy okazji wprowadzenia nowych wymogów wizowych tyczących się m.in. podawania prywatnych danych o swoich kontach w mediach społecznościowych itp. Sama ambasador USA w Polsce nie kryła zakłopotania, kiedy dziennikarze pytali ją o kwestię zniesienia wiz.

Tym razem jednak prezydent Polski, Andrzej Duda, udał się z wizytą do Waszyngtonu i spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem. Na rozmowie obydwu prezydentów padła deklaracja o rychłym zniesieniu wiz do USA dla polskich obywateli. Być może nastąpi to już za 90 dni.

Stany Zjednoczone Będą musiały zmienić prawo?

Jeśli prawo USA dotyczy wszystkich krajów w takim samym stopniu co Polskę, znaczy to tylko jedno: konieczne będą zmiany w tym prawie. Wizy do USA mogą zostać zniesione, jednak będzie konieczność naniesienia pewnych poprawek w przepisach. Do tego – podobnie jak w Polsce – potrzebny jest odpowiedni projekt, głosowanie i sprawdzenie np. zgodności przepisów z konstytucją. Cały proces rzeczywiście może potrwać około 90 dni, zatem deklarację Trumpa uznajemy za prawdopodobną.

Z drugiej strony nic jednak nie wskazuje, że takie zmiany w prawie amerykańskim nastąpią. Prócz deklaracji z dopiskiem „być może” nie mamy niczego więcej! Jest to prawdopodobnie tylko deklaracja, która nie zostanie spełniona, bo dlaczego mocarstwo, jakim jest USA miałoby na specjalnych warunkach potraktować Polskę? Nie jesteśmy przecież jedynym krajem, który w ramach NATO przyjmuje amerykańskich żołnierzy. Również nie jesteśmy jedynym krajem, który współpracuje ze Stanami na płaszczyźnie gospodarczej, czy ekonomicznej. Dlaczego więc ktokolwiek miałby liczyć na zniesienie wiz do USA? Czas pokaże!

GB

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *