Jak się ochłodzić w upał? Skuteczne sposoby!

Gorące lato, suchy, upalny dzień może być zmorą nie tylko dla ludzkiego samopoczucia, ale też stanu zdrowia. Nadmierna utrata płynów i przegrzanie mogą być przyczyną udarów, omdleń, a nawet zawału serca! Ciało pocąc się może nie być w stanie utrzymać prawidłowej temperatury 36,6 stopni Celsjusza. Trzeba mu zatem dopomóc. Ale jak to zrobić?

Jak schłodzić się w upalny dzień? Obalamy mity!

Upalny dzień
Słońce praży, woda chłodzi!

Na początek kilka mitów. Ostatnio wraca do nas mit o tym, że najlepsza na upalny dzień jest gorąca herbata. Owszem, być może, iż wypicie gorącego płynu w upalny dzień przyniesie pozorne uczucie schłodzenia przez nadmierną potliwość, ale ogólnie nie powinno się dodatkowo nagrzewać organizmu, gdy ten jest już przegrzany. Chłodzenie ciała poprzez pot może doprowadzić do odwodnienia, utraty cennych elektrolitów i udaru cieplnego.

Duża część osób lubi ochładzać się zimnym piwem lub winem z lodem. Jest to o tyle dobra metoda, że schładza przegrzane ciało. Jednak alkohol, choć pomoże schłodzić się w upalny dzień, to jednak na dłuższą metę powoduje odwodnienie, co w zbyt ciepłą aurę może być zgubne.

W upały unikajmy też kawy i wszystkiego, co zawiera kofeinę. Substancja ta bowiem może przyspieszać wydalanie z organizmu wapnia i magnezu – cennych mikroelementów.

Skuteczne metody na schłodzenie się podczas upałów?

Teraz do rzeczy. Jak skutecznie schłodzić się w upalny dzień, aby zrobić to mądrze i bez szkody dla zdrowia? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Zasłoń i zamknij okna – będzie chłodniej!

Wiatrak, foto: pixabay.com
Wiatrak, foto: pixabay.com

Wielu ludzi w gorący dzień otwiera okna i oczekuje, że zrobi się chłodniej. Przy bezwietrznej pogodzie, przeciąg szybko ustąpi, a do pomieszczenia powoli zacznie napływać gorące powietrze. Mieszkania (zwłaszcza bloki) i domy są zbudowane z dość dobrych izolatorów cieplnych (np. cegła, beton, styropian). Jeśli więc zamkniemy okna i nie wpuścimy do środka nagrzewających promieni słonecznych, z pewnością w domu utrzyma się przyjemny chłód. Metoda działa zwłaszcza, kiedy opuszczamy nasze lokum na dłuższą chwilę.

Kup sobie wiatrak! Ochłoda gwarantowana!

Dobry, wydajny wentylator, to podstawa w upalny dzień. Każdy chyba wie, że solidna bryza w letnią spiekotę działa zbawiennie. Nie obawiaj się przeziębienia. Wentylator pomoże Twojemu ciału schłodzić się w naturalny sposób. W połączeniu tego sposobu z innymi, prezentowanymi tu metodami na ochłodę w upalny dzień, można poczuć się tak komfortowo, jakbyśmy mieszkali w klimatyzowanym apartamencie!

Pij dużo wody dla ochłody

Stare powiedzenie, ale ciągle jare. Woda – zwłaszcza mineralna – pomoże utrzymać właściwy poziom elektrolitów w naszych ciałach. Elektrolity, czyli pierwiastki uczestniczące m.in. w skurczach mięśni (w tym sercowego) są ważnym elementem diety. Niestety pocąc się nasze organizmy tracą cenne składniki szybciej niż byśmy chcieli. Poza tym chłodna woda pozwala schłodzić nasze ciało od środka.

Ochłodź dłonie

Uszy słonia są silnie ukrwione, dlatego gdy zwierzęciu jest gorąco wachluje się nimi. Człowiek nie ma tego komfortu, ale może zastosować podobną metodę. Silnie ukrwionym narządem w ciele człowieka jest np. język. Dlatego pisaliśmy o piciu chłodnej wody. Mało kto jednak wie, że podobny efekt można uzyskać schładzając sobie dłonie. Namoczenie rąk w lodowatej wodzie nie kosztuje wiele, a może przynieść zbawienne rezultaty. Nie moczmy jednak dłoni zbyt długo, by nie nabawić się niepotrzebnych chorób i nie osłabić odporności organizmu.

W przypadku skrajnego przegrzania należy ochłodzić głowę. Można też robić sobie chłodne okłady na skronie lub kark. Satysfakcja natychmiastowa!

Mgiełka wodna – pomorze schłodzić się naturalnie!

Chmurka wodna, czyli woda wlana do buteleczki po perfumie. Bez zapachu, bez chemii (pod warunkiem, że naczynie jest dobrze oczyszczone). Malutkie kropelki, mgiełka wodna, spowoduje, że nasza skóra zyska naturalny regulator temperatury. Woda zadziała jak kropelki potu. Parując odbierze naszym ciałom nadmiar ciepła, a nam da przyjemne ukojenie.

Pikantne jedzenie – sposób na ochłodę rodem z Indii

Hindusi w upalne dni jedzą ostre papryczki chilli (lub inne). Jest to nie tylko zdrowe, ale też może nam pomóc się ochłodzić. Po zjedzeniu ostrej potrawy, nasz organizm odruchowo poci się. W ciepły dzień da nam to wrażenie ulgi. Jednorazowo ochłoda może być przyjemna, ale czy każdy zniesie jedzenie pikantnych papryczek – tego już zagwarantować nie możemy!

Schłodzone owoce – ulga gwarantowana!

Arbuz, owoc
Soczysty arbuzik

Chyba najlepszą metodą, prócz oczywistej zimnej kąpieli lub napojów, jest jedzenie chłodnych owoców. Najlepiej wybrać te soczyste jak arbuz, jabłko czy pomarańcza. Nie tylko dostarczą nam cennych witamin i prostych cukrów, ale też ich gęste soki skutecznie schłodzą nasz organizm. Owoce mogą zastąpić posiłek!

Zrób swój własny klimatyzator!

Na zakończenie kilka filmów. Jeśli macie smykałkę do majsterkowania, to być może coś wartego uwagi. Tani, własnoręcznie zrobiony klimatyzator!

lub to:

KK

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *