Wizy USA – miało ich nie być, a zostały zaostrzone!?

Wiz do USA miało nie być – tak zapowiadał polski rząd. Tymczasem wymagania, jakie należy spełnić, aby wizę otrzymać znacząco wzrosły. I to o rzeczy pozornie bezsensowne! Dlaczego tak się stało?

Wizy do USA – wymogi zaostrzono

Jeszcze w tamtym roku ambasador USA, Georgette Mosbacher, wypowiadała się w tonie dającym nadzieje polakom na zniesienie wiz koniecznych, aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA).

Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz dla Polaków

G.Mosbacher

Niestety Departament Stanu USA zaostrzył wymogi wizowe. Nie tyczy się to tylko Polski, ale wszystkich krajów, od których Stany Zjednoczone wymagają wiz. Tłumaczy się to jak zwykle bezpieczeństwem Amerykanów, zapobieganiem terroryzmowi, ale też mówi się o trosce o przyjeżdżających.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wizę otrzymać?

Wypełnianie dokumentów
Wypełnianie dokumentów wizowych

Oprócz paszportu, odcisków palców, opłat i innych, stałych wytycznych od tego roku dochodzą kolejne. Chodzi bowiem o uchylenie rąbka swojej – jakże cennej – prywatności. W nowych wnioskach wizowych trzeba zawrzeć informacje o swoich kontach w mediach społecznościowych. Trzeba teraz ujawnić swój profil na Facebooku, Urzędnicy sprawdzą, czy nie notuje się tam patologicznych zachowań i dopiero wtedy będą decydować o przyznaniu wizy do USA.

Ambasador USA nie kryje przy tej sprawie zażenowania lub po prostu gra dyplomatycznie chcąc wyjść obronną ręką z całej tej, kuriozalnej sytuacji:

Polacy zasługują na to, by podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. W zasadzie jest mi wstyd, że wciąż musicie się ubiegać o wizy do USA. Jesteście wspaniałym sojusznikiem, z cała pewnością najsilniejszym w tym regionie. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz. Wiem, że to niełatwy temat.

G. Mosbacher

Wizy do USA – co zawiera formularz DS 160?

W formularzu pojawiły się nowe pytania dla ubiegających się o wizy do Stanów Zjednoczonych. Trzeba m.in. odpowiedzieć na prywatne pytania dotyczące rodziny i znajomych, Oprócz tego konieczne jest podanie adresów mailowych, kont społecznościowych, a decyzja o wpuszczeniu nas do USA podejmowana będzie w tzw. porcie docelowym. Znaczy to tyle, że obywatel Polski może zostać zawrócony do kraju już na miejscu nawet, jeśli uiścił wszystkie opłaty i przeszedł procedurę weryfikacyjną w ambasadzie USA.

Czy wizy do USA będą zniesione? Jeśli tak, to kiedy?

Na razie wizy do USA nie zostaną zniesione. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że może to nastąpić, jeśli odsetek odrzuconych wiz spadnie poniżej 3%. Na razie w roku 2018 współczynnik ten wynosił 3,99%. Sytuacja z roku na rok poprawia się, jednak na razie statystyki Polaków ubiegających się o wizy do Stanów nie osiągnęły wymaganych kryteriów.

Obserwuj i podziel się:
Facebook
Twitter

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *