Burze z gradem – w czerwcu powrót deszczowej pogody? IMGW ostrzega!

IMGW ostrzega, że w czerwcu do Polski mogą powrócić fronty atmosferyczne niosące ze sobą liczne, gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Mowa tu o burzach z gradem i porywistym wietrze. Czy w konsekwencji grożą nam kolejne powodzie i podtopienia?

Burze z gradem w czerwcu – IMGW ostrzega

świeży grad, źródło: pixabay.com

Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. W zasadzie można powiedzieć, że narażona na burze z gradem jest cała środkowa Polska. Przypominamy, że ostrzeżenie pierwszego stopnia jest najniższym stopniem zagrożenia wydawanym przez IMGW. Nie znaczy to jednak, że należy je bagatelizować. Nawet najmniejszy grad jest w stanie zniszczyć uprawy, wybijać szyby, czy powodować nagłe wahania temperatury i zagrożenia drogowe.

Czerwiec 2019 – jaka będzie pogoda?

Synoptycy prognozują temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza w całym kraju. Środkowy pas Polski (od wschodniej do zachodniej granicy) narażony jest na występowanie gwałtownych zjawisk meteorologicznych w ciągu najniższych kilku dni. Dalsze ostrzeżenia dotyczą upałów dla zachodnich województw.

Jaka pogoda będzie na wakacjach?

Oczywiście im odleglejszych dni tyczy się prognoza, tym jest ona mniej dokładna. Jednak – jak pisaliśmy TUTAJ – czeka nas raczej ciepłe lato z licznymi i gwałtownymi opadami. Nie ominą nas fale upałów, lecz nie będą one trwały dłużej niż dwa tygodnie i szybko ustępować będą licznym frontom atmosferycznym przynoszącym albo krótkie i gwałtowne opady, albo dłuższe okresy deszczowe. Wystąpić mogą również zagrożenia hydrologiczne: wezbrania, powodzie i podtopienia.

Będziemy Państwa informować na bieżąco.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *