Wypadek lub awaria w podróży? Czy warto dzwonić po pomoc drogową?

Wbrew pozorom nie tylko starsze samochody mogą zapewnić nam w podróży nieprzewidziane awarie. Niespodzianki sprawiają również nowe pojazdy, dobrych marek. Kiedy już doświadczymy unieruchomienia pojazdu na drodze podczas podróży, musimy zorganizować jego naprawę lub – w razie niemożliwości jej wykonania na drodze – holowanie do warsztatu naprawczego. Do tego celu stworzono pomoc drogową. Kontakt do pomocy drogowej warto jest mieć zawsze przy sobie, a kiedy jesteśmy z dala od miejsca zamieszkania z pomocą może przyjść internet.

Bez zaskoczenia

naprawa samochodu, źródło: pexels

Awaria samochodu na drodze to przykry incydent, na który bardzo rzadko jesteśmy przygotowani. W większości przypadków nie wiemy, co robić, działamy nerwowo i zbyt szybko. Trudno jednak w takich sytuacjach zachować spokój i opanowanie, a o różnorakie awarie nie jest przecież trudno. We współczesnych samochodach nawet wymiana żarówki może wymagać specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Najtrudniejszymi sytuacjami są kolizje i wypadki, kiedy nagle okazuje się, iż nie możemy kontynuować podróży z uwagi na zbyt poważne uszkodzenia pojazdu.

Koszty pomocy drogowej

Wizyta u mechanika, źródło: pixabay.com
Wizyta u mechanika, źródło: pixabay.com

Od pewnego czasu trudno jest kupić ubezpieczenie samochodu bez usługi assistance, która przewidziana jest właśnie na tego typu niespodzianki na drodze. Stąd też o wiele pewniej dzwonimy do ubezpieczyciela prosząc o wsparcie na drodze. Wciąż jednak niewiele osób wie kiedy, jak i w jakim zakresie ma prawo skorzystać z ubezpieczenia assistance. Sporo kierowców kojarzy pomoc drogową jedynie z wypadkami, tymczasem assistance to również pomoc w zakresie zatankowania paliwa, doładowania akumulatora, otwarcia samochodu, wymiany koła i w wielu innych, drobnych przypadkach oraz – przed wszystkim – poważnych awariach. Koszty pomocy drogowej są pokrywane częściowo przez ubezpieczyciela. Najważniejszym jednak aspektem ubezpieczenia jest organizacja pomocy drogowej. Kierowca – klient nie musi szukać telefonów do pomocy drogowej, pertraktować cen, terminów itp. Zrobi to za nas ubezpieczyciel.

Solidna pomoc drogowa

Chcąc uzyskać dobrą jakość w zakresie pomocy drogowej nie warto powierzać kwestii jej organizacji osobom trzecim. Jeżeli mamy sprawdzoną pomoc drogową, warto z jej usług korzystać w razie potrzeby. Gdy niespodziewanych atrakcji na drodze spotykamy niewiele, zwykle nie mamy żadnego rozeznania w firmach tego rodzaju i korzystamy wówczas z przypadkowo znalezionej w sieci firmy oferującej pomoc drogową lub po prostu pierwszej z brzegu, która akurat jest dostępna. Niestety to działanie może być przykrym doświadczeniem z zakresu jakości i przede wszystkim kosztów. Pocieszające jest jednak to, że złe doświadczenia prowadzą zwykle do lepszego przygotowania do takich sytuacji na przyszłość.

Tekst przygotowany przy udziale firmy Auto Jet Całodobowa Pomoc Drogowa

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *