Czy ubezpieczyciel zapłaci za naprawę samochodu po gradobiciu?

Czasami kierowcy uważają, że naprawa samochodów, w których powstały wgniecenia po gradobiciu się nie opłaca. Czy to prawda? Zdecydowanie nie, bowiem obecnie na rynku oferowane są skuteczne i niedrogie bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń na każdym pojeździe.

Jak naprawić samochód po gradobiciu?

wgniecenia na dachu auta, źródło: pixabay

Po gradobiciu wizyta w warsztacie blacharko- lakierniczym nie w każdym przypadku jest konieczna. Ponadto nie zawsze zniekształcony element musi być szpachlowany i ponownie lakierowany. Jeżeli nie doszło do naruszenia struktury lakieru, możliwa jest bezinwazyjna naprawa auta. Usuwanie wgnieceń po gradzie bez lakierowania jest obecnie często wykonywane przy wykorzystaniu technologii PDR, czyli Paintless Dent Repair. W zależności od miejsca w którym grad uszkodził samochód stosuje się wyciąganie wgniecenia lub wypychanie wgniecenia.

Czy można uzyskać odszkodowanie za szkody powstałe podczas gradobicia?

kulka gradowa, źródło: pixabay

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czyli OC, nie obejmuje swoim zakresem zwrotu kosztów napraw powstałych podczas gradobicia. Instytucja ubezpieczeniowa zwróci koszty poniesione na naprawę, jeżeli została zawarta nieobowiązkowa umowa AC czyli Auto Casco. W tym miejscu warto zaznaczyć, że usuwanie wgnieceń metodą PDR jest uznawane i zostaje sfinansowane przez ubezpieczalnie. Zatem jeśli zakres umowy AC obejmuje szkody po gradzie, nakłady poniesione na naprawę zostaną zwrócone przez ubezpieczyciela. Aby uzyskać stosowne odszkodowanie należy w pierwszej kolejności po zaistniałym zdarzeniu zgłosić szkodę. Bardzo istotne jest, aby naprawy nie wykonywać na własną rękę. Należy poczekać na wizytę rzeczoznawcy, bo to on dokona wyceny uszkodzenia.

Na podstawie oględzin są wyliczane i zwracane środki pieniężne przeznaczone na likwidację szkody. Zawsze można opinię ubezpieczyciela skonsultować z pracownikiem specjalistycznego warsztatu samochodowego. Jeżeli to konieczne można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela na podstawie wyceny naprawy dokonanej w serwisie. Warto również pamiętać, że w większości odszkodowanie za szkody po gradobiciu wypłacane są również posiadaczom polisy Mini Casco.

Podsumowanie

wgniecenia po gradzie na karoserii samochodu, źródło: pixabay

Podsumowując, można odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczyciel zapłaci za naprawę samochodu po gradobiciu? Zdecydowanie tak, a w szczególności wtedy, gdy posiadamy dodatkowe ubezpieczenie Auto Casco lub Mini Casco. Dzięki tym polisom koszty naprawy auta zostaną zwrócone przez instytucję ubezpieczeniową a pojazd nie straci na wartości oraz atrakcyjności wizualnej.

Artykuł napisany przy współpracy z wypożyczalnią samochodów Auto Kruczek.

Obserwuj i podziel się:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *